Konut Kredisi Nedir?

Konut kredileri, yeni bir ev almak için yeterli birikimi olmayan kişilerin geleceğe yatırım yapabilmek için yararlanabileceği krediler arasında yer almaktadır. Ev almaya karar verdikten sonra konut kredileri arasında araştırma yaparak bütçenize en uygun olan kredileri seçebilirsiniz. Konut kredileri sayesinde kira öder şekilde kredi borcunuzu ödeyebilir ve yeni bir ev sahibi olabilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Alınıyor?

Kredilerin vadeleri genellikle faiz oranları ile birlikte 5 ile 30 yıl gibi süreler olabilmektedir. Konut kredilerine başvurmanız için ilk önce satın almak istediğiniz konuta karar vermelisiniz. Daha sonra sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları araştırmanız ve bizzat başvuru yapmanız gerekir. Kredi başvurunuza onay gelirse gayrimenkul değerlendirme uzmanları devreye girer.
Gayrimenkul uzmanları satın alacağınız evin üzerinde araştırma yaparak evin değerini belirlerler. Daha sonra evin dörtte birlik kısmını sizden peşinat ödemesi olarak isterler. Yasalar çerçevesinde ekspertiz değerinin %70’lik kısmına kadar konut kredileri verilmektedir. Evin diğer geri kalan %25’lik kısmı için ise peşinatınızın hazır olması gerekir.

Konut Kredisi Alabilmek için Hangi Belgeler Gerekli?

Konut kredisi başvurunuz ön onay aldıysa bankaya ikinci adımı tamamlayabilmek için bazı belgeleri hazırlayarak gitmeniz gerekir. Konut kredileri için gerekli olan belgeler üç ayrı temel belgelerdir. Bunlar nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanıdır. Eğer düzenli bir gelir sahibiyseniz krediniz %90 onaylanacaktır. Daha önceki kredi kartı ve kredi borçlarınız sebebiyle bankadan takip kararının hakkınızda çıkartılmamış olması da kredi alma oranınızı artırabilmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.