26 Maddede Türk Otomotivinde Masum Bir Efsane Anadol

Türk otomotiv sektörünün büyük efsanesi Anadol bir otomobil düşünün tüm imkânsızlıklara rağmen önünde çıkan engellere rağmen bu milletin ilk seri üretim arabası olmayı hedefleyen, Vehbi Koç Ford ile bir görüşme yapar, lakin görüşmenin sonuçları istediği gibi olmaz. Türkiye’nin o yıllarda ekonomisi bu araçların masraflarını karşılamaya yetmez. Arabanın üretimi sac karoser kullanımı sebebiyle çok masraflı hale gelmiştir. Maliyetleri düşürmek için kafa yorulurken akıllara bir anda fiberglas (cam elyaf ve polyester) geldi. Bu malzemeyle üretilen ürünler daha az masraf oluşturacaktı.  Anadol’un ilk modeli A1’i Dr. Tom Karen ’in ekibi hazırladı. İki kapılı olacak araçta 1200 cc motor, diferansiyel ve şanzıman Ford teknolojisi ile kurulmuştu.

İlk Türk Spor Otomobil

İlk Türk Spor Otomobil

Büyük Gurur Anadol Yollarda

Sıra projelerin onaylanmasına gelince pek çok kapı çalındı. Ama bürokrasi tüm işi yokuşa sürüyordu. Makine Kimya Enstitüsü bile projenin tasdikine yanaşmıyor, yeni bir üretim sistemiyle imal edilecek bir otomobili onaylamayacaklarını söylüyorlardı. Bu projenin sonu da ‘Devrim’ gibi olacak gibi gözüküyordu.  Umutlar kırılıp proje rafa kaldırılacakken hükümet değişti ve yeni sanayi bakanı beklenen müjdeyi verdi.  Türkiye’nin ilk seri üretimi olan otomobilinin adının ne olacağı konusu gündeme geldi.

Anadol

Anadol

İsmi halkın belirlemesine karar verildi düzenlenen yarışmaya binlerce öneri katıldı. Bu isimlerden en çok beğenilenler;  Vehbi Koç’un adının harflerinden oluşan Ve-Ko, Anadolu, Anadol ve Otosan’dı. Anadol adı binlerce öneri arasından akılda kalıcılığı ve net olmasıyla kabul edildi. Şimdi sıra Anadol’un reklam kampanyasını hazırlamaya geldi. Usta reklamcı Eli Acıman tarafından hazırlanan kampanya da Anadol, “İşte, memleketimizi ileriye doğru hamlesinde, yıllardır gözlediği dönüm noktasına ulaştıran ilk Türk otomobili…” olarak insanlara tanıtıldı. Televizyon reklamlarında kullandıkları sloganlar yıllarca Türk halkının zihninde yer etti. “Koşarsın, aşarsın, coşarsın Anadol’um benim. ‘’ Anadol’un farklı kavramlarda tasarımları devam etti. Hatta bir yarış arabası olarak tasarlanan son model bir Anadol bile vardı.  İlk Türk spor otomobili Dakar Rallisine bile katılmayı başarmıştır. Ancak Anadol takvimler 1984’ü gösterirken üretime veda etti. Herkes tarafından çok sevilen masum bir efsane olarak kaldı.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir