AD ile 350 Bin Şarkıyı Depolayabilirsin

Deneysel bir ürün olarak tasarlanarak piyasaya sürülen Walkman günümüzden 35 yıl önce yani 1979 yılında taşınabilir kasetçalar teknolojisi ile olarak hayatımıza girdi. Bugünlerde büyük bir hız ile geçiş yapılan AD formatı ile birlikte müzik tarihinin teknoloji dünyasındaki etkisi ile insanı duygulandırıyor.

AD Formatı Kapasitesi Ne Kadar

350 bin şarkı kapasitesine sahip olan AD formatı çıkışından tam 35 yıl önce Walkman ile başlayan müzik ve teknoloji ortak yolunda Walkman’ dan sonra Discman 1982 yılında kompakt diskler ile dijital müziğe geçiş başlamıştı. Sony tarafından 1992 yılında piyasaya sürülen Mini Disc Walkman manyetik disklere yüksek kalitede müzik kaydı yapılabilmesini sağlıyordu.

 Archival Disc

Archival Disc

Dijital sıkıştırılmış MP3 formatına ilk geçiş ise 1998’ de piyasaya sürülen MPMan ile olmuştu. Günümüzün teknoloji devi Apple tarafından 2003 senesinde piyasaya sunulan iPod farklı nesil versiyonları ile 2000’li yıllarda müziğe teknolojik olarak yön vermeye devam etti. Şimdilerde ise Archival Disc yani kısaltılmış hali ile AD formatı yeni bir optik disk formatını sunuyor. Bu formattaki en yüksek kapasite olan 300 gigabyte bir AD’ ye 350 bin şarkı depolanabiliyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir