Araba Lastiği Nasıl Korunur?

Trafiğe çıktığımız anda hayatımızın lastikler üzerinde olduğu asla unutulmamalıdır. Lastikte meydana gelebilecek herhangi bir problem hayatınızı tehlikeye sokacaktır. Bu nedenle lastiklerinize ne kadar iyi bakarsanız hayatınızı trafikte o kadar garantiye almış olursunuz. Lastiklerinizin bakımını düzgün bir şekilde yapmak için ise bazı yöntemler vardır.

Öncelikle lastiklerinizin düzenli bakımını ihmal etmemek gerekiyor. Bunun haricinde aracınızı kalkışa hazırlarken kesinlikle pati dediğimiz sürtünme işlemini yapmamak lazım. Her pati dediğimiz durumda lastikler biraz daha zarar görür.

araba lastiği

araba lastiği

Özellikle son dönemde gençlerin büyük ilgi gösterdiği drift yani kaydırma dediğimiz hareketten kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Virajlarda el freni çekmek suretiyle aracı döndürmek lastiklerin ömrünü en kısaltan unsurlardan biridir. Bu sebeple bu gibi aksiyonlar gerçekleştirilmemelidir.

Lastikler eridiği takdirde fren yapmak istediğinizde istediğiniz verimi alamazsınız. En ufak bir yağışta ya da yokuşta büyük sorunlarla karşılaşırsınız. Bununla beraber daha verimli bir sürüş için lastikleri mevsime göre değiştirmeye özen göstermelisiniz.

lastik korumak

lastik korumak

Lastikleri Sakladığınız Yerin Konumu Önemli

Lastiklerinizi saklıyorsanız mutlaka serin ve kuru bir platformda saklamayı ihmal etmeyin. Eğer lastikler açık bir alanda muhafaza edilecek ise üzeri mutlaka bir branda ile örtülmelidir. Dış etkenlerden korunmalıdır. Güneş ışığı ya da yapay ışıktan da lastikler uzak tutulmalıdır.

Lastikleri dikey konumda raflarda tutmak gerekir. Bunlarla beraber lastiklerin tutulduğu yerdeki sıcaklığın 35 derecenin üzerinde olmadığına emin olunmalıdır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir