Astronomi ve Uzay Bilimleri Nedir

Her insanın hayatında merak ettiğini nesneler ve doğa şekilleri vardır. Günümüzde de insanların en çok merak ettiği görmek istediği unsurlardan birisi uzay bilimi olmuştur. Bununla ilgili Dünyaca ünlü Uzay merkezi Nasa ciddi çalışmalar imza attı. Ülkemizde de uzay bilinin geliştirilmesi adına ilgili üniversiteler tarafından kurulan astronomi ve uzay bilimleri enstitülerinde yüzlerce insan okullarını bitirerek mezun oluyor.

Okul bitiyor bitmesine ancak sonunda ne iş yapıyorlar bu konuda insanlar merak içerisindeler. Okullardaki eğitimi süreleri 4 yıldır. İlgili fakültelerden mezun olan kişilerin iş fırsatları çok geniştir. Gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında önemli işletmelerde çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Günümüzde uzay bilimini bitiren insanlar iş yaşamı tercihlerini yurt dışından yana kullanırlar.

astronomi

astronomi

Astronomi ve Uzay Bilimleri Ne İş Yapar

Türkiye’de sunulan iş imkanlarından birisi meteoroloji bölge ya da genel müdürlüğünde çalışmak temel etkenlerden birisidir. Hava raporlarının hazırlanması, gibi ilgili tüm meteorolojik faaliyetler bu bölümü kapsadığı gibi kişinin KPSS sınavını kazanması durumunda devlet memuru olma imkanı vardır. İlgili bölümün mezunları Astronom olarak isimlendirilir.

Astronomi ve uzay bilimi ile ilgili yüksek lisans ve doktora okuyan insanlar ilgili üniversitelerin akademik kadrolarında görev yaparlar. İlgili bölümü başarı ile bitiren ve yurt dışında eğitim alan insanlar Nasa merkezinde çalışmaya başlar. Nasa merkezinde çalışmak ilgili mezuniyetin en zirvesi olup, maddi gelir de son derece yüksek kazanca sahip olarak ifade edilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir