Bahar Alerjisine Karşı Nasıl Önlem Alınabilir?

Bahar aylarının yaklaşması ile beraber birçok kişide bahar alerjisi de yaşanmaya başlanabiliyor. Bahar yorgunluğu ile karşılaşılmakta olan bahar alerjisi özellikle gözlerde sulanma, burun akıntısı, aksırık gibi belirtiler ile seyreder.

Çocuklarda Bahar Alerjisi

Bahar alerjisinden korunmak için aşağıda yer alan uygulamalara yer açarak daha hafif bir şekilde atlatmanız mümkün olacaktır.

  • Klima kullanıyorsanız mutlaka filtresinin düzenli olarak bakımının yapılarak değişimine de yer açılması önerilir.
  • Özellikle polen zamanında kapı ve pencerelerinizi kapalı tutmaya özen gösterin.
  • Evinizde mümkün ise tüylü hayvan beslememeye özen gösterin.
  • Evinizin içinde bitki bakımına yer açmayın. Eğer bitki bulunuyor ise bu dönemde evinizden uzaklaştırmanız önerilir.
  • Sentetik olan yorgan ve yastık kullanımına yer vermeniz önerilir. Özellikle yün, kuş tüyü yorgan ve yastıklar bahar alerjinizin daha da artmasına etki edebilir.
  • Sigara tüketmemenin yanı sıra yanınızda sigaranın içilmesine de izin vermemeniz önerilir.

Bahar Alerjisi Hangi Aylarda Yaşanır?

Bahar alerjisi yaşamak maalesef günlük yaşantının olumsuz etkilenmesine sebep olabiliyor. Bahar alerjisinin görülme zamanı ise ağaç polenlerinin yoğunlaştığı şubat ve mayıs aylarında olmak ile beraber aynı zamanda ot polenlerinin görüldüğü mayıs ve haziran aylarıdır. Bunun yanı sıra bahar alerjisine yakalanmalar ise yabani ot polenlerinin görüldüğü yaz ortaları be sonbahar dönemleri de yaşanır. Bu dönemlerde yaşanabilecek olan bahar alerjisi için yukarda bulunan önlemlerin yanı sıra mutlaka hekime de başvurmanız önerilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir