Bebek Giydirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek beklemek, özellikle bebek alışverişine çıkmak oldukça heyecan vericidir. Ebeveynler, alışverişe çıktıklarında birbirinden şirin küçük kıyafetlerin hepsini almak ve biran önce çocuklarına giydirmek isterler. Fakat her ne kadar heyecan verici olsa da bebek giydirmek bazen zorlayıcı olabilir. Ayrıca onların hassas durumlarına karşı, kıyafetlerin seçiminde dikkatli olunması gerekir.

bebek giydirmek

bebek giydirmek

Bebeğin Güvenliği ve Rahatı Dikkate Alınmalı

Bebekler, keşfetme duygularından dolayı ilk aylarında çok hareketli olurlar. Dolayısıyla onları yatırıp giydirmek, bazen zahmetli bir iş olabilir. Bu durumda onların daha sakin kalmasını sağlamak için çeşitli oyuncaklarla, şarkılarla ya da mimiklerle dikkati başka yöne çekilebilir.

bebek

bebek

Bebeklerin en çok baş bölgesinde ısı kaybı yaşanır. Bu yüzden pamuklu ve sıcak tutan şapkalar giydirilmelidir. Ayrıca yeni doğan bebekler, mutlaka düz bir zemin üzerinde giydirilmelidir.

Giysiler çıkarılırken, sırt ve baş bölgesi desteklenip kıyafetin öncelikle kol kısımlarından çıkarılması gerekir.

Bebeğin sağlığı için özellikle ilk aylarda %100 pamuklu giysiler giymesine özen gösterilmelidir. Çünkü bu kumaşlar ferahtır, alerji yapmaz ve kolay yıkanır.

bebek bakmak

bebek bakmak

Kıyafet alışverişinde bebeğin yaşı değil, kilosu göz önünde bulundurulmalı ve mutlaka biraz daha geniş olanları tercih edilmelidir.

Bez değiştirirken kolaylık sağlaması ve bebeğin rahat etmesi açısından, boyundan ayağa kadar fermuarlı ya da çıtçıtlı olan giysiler tercih edilmelidir. Ayrıca kazaklar yünlü olmamalı, çoraplar bilekleri sıkmamalı ve kıyafetin üzerinde bebeğin boğazına kaçabilecek herhangi bir detay olmamalıdır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir