Bel Fıtığı İçin Egzersizler Nelerdir?

Bel fıtığının oluşum sebepleri oldukça fazla olup genel olarak ani yapılan yanlış hareketler, ağır yük kaldırmak ya da yanlış oturma ya da duruş pozisyonlarından oluşuyor. Bel fıtığının ameliyat ile çözümünün olduğu söylense de sonrasında sıkıntı yaşayan birçok kişi bulunuyor. İlaçlı tedavi uygulamalarında se sadece kas gevşemesi ve ağrı kesicilerin sunulmasının yanı sıra en ideal yöntem fizik tedavidir. Bunun yanı sıra evinizde yapacağınız bazı egzersizler ile sırt ve bel bölgenizde bulunan kasları kuvvetlendirmek, esnemeyi ve gevşemeyi sağlamak mümkün olup bu egzersizler sayesinde ağrılarınızdan da kurtulabilirsiniz.

köprü hareketi

köprü hareketi

Süpermen Duruşu

Yere yüzükoyun uzanarak el ve ayakların kaldırılması ile yapılır. Süpermen’in uçma hareketine benzetilen bu yöntemde kendinizi zorlamdan sekiz defa yapabilirsiniz.

Köprü Hareketi

Köprü hareketi için yere uzanın ve dizlerinizi kırın sonrasında bel kısmınızı yukarı doğru kaldırıp köprü pozisyonu alın. Bu şekilde birkaç saniye kaldıktan sonra düzelebilirsiniz. Bu uygulama bel, kalça ve sırtta sıkılaşma yaratacaktır.

süpermen

süpermen

Yarım Esneme Hareketi

Yarım esneme hareketi için yere yüzükoyun uzanın sonrasında ise başınızı ve omzunuzu yukarı kaldırırken kollarınızdan destek alın. Dirseklerinizi göğsünüzün hizasında öne doğru tutun bu hareket bel ve sırtındaki kasların güçlenmesine destek olacaktır.

  • Egzersizler zaman içinde ağrınızın azalmasına sebep olacaktır. Kendinizi zorlamadan yavaş yavaş çoğaltarak yapabilirsiniz. Ağrınız geçse bile egzersizi bırakmamanız önerilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir