Boru Lokma Anahtarı Nedir, Ne İşe Yarar?

Boru lokma anahtarı, cıvata ve somunları normal bir anahtardan çok daha kolay döndürmeye imkan tanıyan bir araçtır. Kilitleme özelliği, anahtarı cıvataya bağlı tutmanıza olanak tanır ve cıvatanın her dönüşünde yeniden takma ihtiyacını ortadan kaldırır. Özellikle çalışma alanı sınırlı olan bölgeler için bu çok avantajlı bir fonksiyondur. Boru lokma anahtarı o kadar kullanışlıdır ki, mekanikçiler, marangozlar ve diğer birçok usta için standart bir ekipman haline gelmiştir.

Boru Lokma Anahtarının İşlevi

Soketin her iki ucu da açıktır. Kare uç, tutamağın üzerindeki soket başının üzerine oturur. Diğer uç (genellikle altıgen) bir somun veya cıvatanın üzerine oturur. Boru lokma anahtarı, çeşitli soket boyutlarına sahiptir. Endüstride çok çeşitli boyutlar mevcuttur. Koldaki cırcır mekanizması, yuvayı hareket ettirmeden kolun yönünü tersine çevirmenize izin verir, böylece sıkma ve gevşetme işlemine devam etmek için aletin çıkarılması gerekmez.

Boru Lokma Anahtarı ile Birlikte Kullanılan Ekipmanlar

Boru lokma anahtarının derin bölgelerde ve ulaşılması güç alanlarda kullanılması için bazı ekipmanlarla birlikte bir sistem oluşturması gerekir. Uzatma işlemi, boru anahtarının koluna bir uzunluk eklenmesini sağlar. Üreticiler, bu tür ekipmanları setlerine dahil edebilirken, sadece anahtar içeren setler de yer almaktadır.

Boru Lokma Anahtarı Kullanmanın Avantajları

Boru lokma anahtarı, standart bir lokma takımı gibi üst kısımdan ziyade, somun veya çıtanın üzerine oturur. Bu sayede boru lokma anahtarının standart sokete uyması için cıvatanın üzerinde yetersiz boşluk bulunan alanlarda çalışılmasına olanak tanınmış olur. Soket kolunun cırcır hareketi, cıvatayı veya somunu döndürmek için gereken kaldıracı sağlamak amacıyla anahtarın döndürüldüğü yönde kilitlenir.

Tork anahtarı olarak da kendine işlev bulabilen bu ekipmanlar, cıvata ve somunu belirli bir gerginliğe ulaştırmak için kalibre edilmiş göstergelere de sahip olabilir. Çok fazla modeli ve teknik özelliği bulunan boru lokma anahtarları ile montaj uygulamalarınızı çok daha kısa sürede tamamlayabilir, ulaşılması zor bölgelerde işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Boru lokma anahtarı üreticisi olan CER-PA NORM’un ürünlerine göz atmak için https://www.cerpa-norm.com/boru-lokma-anahtar adrese gidebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir