Burun Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Günümüzde birçok bayanın hatta bazı erkeklerin tercih ettiği estetik ameliyat türü burun estetiğidir. Konu burun bölgesi olunca vücudun sürekli görülen ve dışarıda olan tarafı yüz olduğu için burun estetiğinin doğal görünümlü olması istenir. Burun şeklinden, büyüklüğünden ya da diğer nedenler yüzünden burnundan memnun olmayan kişilerin başvurduğu bu yöntem son yıllarda daha da yaygınlaşan hal aldı.

 

Burun estetiği burun küçültme, büyütme, kaldırma ya da kemik alma gibi farklı amaçlarla yapılan cerrahi bir işlemdir. Genel anestezi uygulanarak yapılan burun ameliyatı yaklaşık 1-2 saat sürüyor. Ayrıca burun estetiği ameliyatından sonra kişi aynı gün evine dönebilir ve birkaç gün sonrasında normal yaşamlarına devam edebilirler.

 

Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir?

 

Burun estetiği gelişim çağını bitirmiş olan kişilerde uygulanabilir. Ortalama 17-18 yaşına tekabül eder. Ayrıca kişi fiziksel gelişimini tamamlamış olması yetmez aynı zamanda kişilik gelişimini de tamamlaması gerekir. Kısacası kişilik problemi yaşayanlar için burun estetiği yaptırmak uygun olmayabilir.

 

Burun Estetiği Öncesine Dair Önemli Bilgiler

 

Burun estetiği öncesi hasta detaylı bir muayeneden geçmelidir ve yapılacak olan burun modeli tasarlanmalıdır. Bu muayene sayesinde burun kemiği, cildi yapısı, kıkırdak şekli ve burnun simetrisi ve ucu hakkında değerlendirmeler yapılır. Nefes alma zorluklarına ve burun tıkanıklıklarına yol açan iç kıkırdakların durumları incelenir.

 

Ameliyat sırasında burun şekli ile ilgili belirlenenler gerçekleştirilir. Kemik ve kıkırdaklar bu tasarıma göre şekillendirilir. Hasta kadın ise asla adet döneminde ameliyat yapılmaz . tarih bu döneme göre belirlenir. Ameliyat öncesinde hasta istediği burun şekli ile ilgili doktor ile konuşmalı. Ama bilinmelidir ki her burun şekli herkesin yüzüne uyum sağlamaz. Ayrıca ameliyat öncesinde kronik hastalıklarınıza ve kullandığınız ilaçlara dair bilgileri doktorunuza vermelisiniz. Sigara kullananlar ameliyat öncesinde ve sonrasında bir sürelik de olsa sigaraya ara vermek zorundadır.

 

Burun Ameliyatı Sonrasına Dair Önemli Bilgiler

 

Burun estetiği sonrasında hafif dereceli ağrılar yaşanabilir. Buna karşı ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ameliyat sonrasında oluşan şişlik, morarma zamanla yok olur. Yaklaşık 6 ay kadar sonra burun şekli tamamen oturmuş olur. Doğal bir görüntü ile hayata devam edilebilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir