C Vitamini İçeren 5 Besin

C vitamini vücut için oldukça değerli bir vitamindir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu vitamin hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturuyor. Bunun yanı sıra güçlü bir antioksidan kaynağı olup cilt güzelliği içinde son derece yararlıdır. Suda çözünen C vitamini vücutta depo olarak kalmadığı için sürekli olarak tüketerek faydasından bu şekilde yararlanılması gerekiyor. Dokuların, bağların ve de kıkırdağın oluşmasında etkili olan C vitaminini yer aldığı besinleri bol bol tüketerek faydasından da yararlanmanız mümkün.

biber

biber

1.Sarı Dolmalık Biber

Sarı dolmalık biberi yemek olarak ya da salata gibi doğrayarak limon ya da sirke ile tatlandırıp tüketebilirsiniz. 100 gram sarı dolmalık biberde yaklaşık 185 mg C vitamini bulunuyor.

2.Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Koyu yeşil yapraklı sebzeleri salata yaparak çiğ tüketmeniz mümkün. 100 gramında 120 mg C vitamini bulunduran bu sebzeleri günlük öğünlerinizde yer açarak diyetinizde de fayda yaratabilirsiniz.

3.Kivi

Birçok kişinin beğenerek tükettiği kivinin 100 gramında 95 mg C vitamini bulunuyor.

kivi

kivi

4.Brokoli

Çorbasının yapılmasının yanı sıra C vitamininden faydalanmak için çiğ olarak tüketilmesi önerilen brokolinin 100 gramında 90 mg C vitamini yer alıyor.

5.Bezelye

Yemeklere lezzet katan bezelye de C vitamini açısından zengin olan sebzeler arasında yer alıyor. 100 gram bezelyenin içinde yaklaşık olarak 60 mg C vitamini bulunmaktadır. Mevsiminin dışında da saklanarak her zaman tüketilebilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir