Cam Balkon Nasıl Dekore Edilir?

İnsanlar artık eskisi gibi bahçeli evlerde yaşamıyor. Şehirleşme ile çok katlı binalarda yaşamaya başladılar. Bununla bahçe özlemlerini balkonlarında karşılamaya başladılar.

İnsanlar büyük şehirlerde küçük alanı olan apartman dairelerine sığmaya çalışıyorlar. Yer sorunundan dolayı, yaşama alanlarını genişletebilmek için balkonlarını cam ile kapatıp kullanıyorlar. Böylece evlerine balkon alanları kadar alan katmış oluyorlar.

Cam balkonların en kullanışlı biçimde dekore edilmesini gerektiriyor.

Cam Balkon

Cam Balkonu Hangi Amaçla Kullanacaksınız?

Bu kazanılmış yeni alanları hangi amaçla kullanacağınız dekorasyon konusunda yol göstericidir. Amaca ve gereksinime uygun kullanım, yaşamınıza kolaylık katacaktır.

Mutfak Balkonları

Cam balkon eğer mutfağımızdan çıkılan bir balkon ise, eve göre daha düşük ısıda olacağından erzak ve yiyecek deponuzu burada bulundurmak faydalı olacaktır.
Göz seviyenizden alçak dolaplar ve kapaksız raflarla çepeçevre döşeyebilirsiniz. Bu dolaplardan boş kalan alana bir küçük masa yerleştirirseniz kahve içmek ve kahvaltı etmek için güzel bir alan oluşturursunuz. Oturduğunuz zaman görüş alanınızın kapatmalarına dikkat edin.

Dolapları erzak ve kurutulmuş sebzelerle doldurabilirsiniz. Kapaksız bölümler rengarenk turşu, reçel, konserve ve salçalarınız için ideal olacaktır.

Alçak dolapların üzerine çiçeklerinizi de yerleştirebilirsiniz.  Bir kaç geniş ama yüksek olmayan saksıya nane, biberiye, reyhan ekmek, her an eliniz altında baharlı otlar bulunması çok iyi olabilir.

Salon Balkonları

Salona açılan cam balkon size epey yer kazandıracak. Bir berjer takım alıp bu balkonda kış günlerinde kahve keyfi yapabilirsiniz. Evinizin içinde bir park tadında anlar yaşayabilirsiniz.

Bu alanda yine bir kaç bitki, eğer çiçek bakamıyorum diyorsanız kuru çiçeklerle dolu bir vazo ya da sepet bulundurabilirsiniz.

Belki  yemeklerinizi bir piknik havasında bu cam balkonda yemek istersiniz. O zaman bir masa koyabilirsiniz. Eğer masanın bir tarafı duvara dayanabiliyorsa, oturma amaçlı sandalye yerine basit bir sedir daha işlevsel olabilir. Sedirinize uzanıp gece karanlığında keyif çatmanız  bile olanaklı.

Salona bakan bu cam balkonlara, çok  arzu edip ama yer sorunu yüzünden alamadığınız parçaları da yerleştirmek güzel olacaktır.

Eğer soğukkanlı hayvanlar beslemeyi çok arzu ettiniz ve yer sorunu yüzünden yapamadıysanız bu cam balkona su  semenderlerinizin ya da su  kaplumbağanızın akvaryumunu rahatça yerleştirebilirsiniz.

Salonda yapamadığınız hobileriniz varsa bu alanı kullanabilirsiniz. Resim yapmak için bir tuval, bir ebru teknesi, bir dikiş makinesi koyarak hobi odası yerine de dekore edebilirsiniz.

Yatak Odası Balkonları

Eğer yatak odasına açılan cam balkonunuz apartman boşluğuna ya da manzarası kötü bir yere bakıyorsa giyinme odası olarak dekore edilebilir. Bol giysi ve ayakkabı depolayabileceğiniz, fazla yorganlarınızı koyabileceğiniz bir alan çok güzel olabilir.

Eğer bu cam balkonun güzel bir manzarası varsa daha hoş amaçlarla kullanabilirsiniz. Sabah keyfi yapacağınız bu alana küçük bir masa ve küçük iki tahta sandalye koyun. Çok fazla detaya gerek yok. Sabah kalkar kalkmaz ferah ve sade bir alanda çay içmek sizin güne daha enerjik başlamanızı sağlayacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir