Cilt İçin Faydalı Vitaminler

 Cildimiz dış etkenlere en çok maruz kalan vücut bölgelerimizden bir tanesidir. Erken yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırarak her daim taze, canlı ve aydınlık bir yüze ve cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Peki hangi vitaminler ile muhteşem bir cilde sahip olabiliriz?

A vitamini

 Cilt bakımında başta gelen vitaminlerden bir tanesi olan A vitamini cildin esnekliğini arttırarak cilt kuruluğunu önler ve böylece yaşlanmayı yavaşlatır. A vitamini eksikliği ciltte kuruluk ve kaşıntıya neden olur. Besin yönünden A vitamini zengini sebze ve meyveleri yemenin dışında A vitamini içerikli cilt kremlerini de güvenle kullanabilirsiniz.

A Vitamini

A Vitamini

B ve C vitamini

 B vitamini ise hem tırnak, hem saç, hem de cilt için besleyici bir vitamindir. B vitaminin eksikliği vücutta kızarıklık, kuruluk ve kaşıntıya sebep olur. Bu da cilt hastalıklarının meydana gelmesine neden olabilir.

B ve C Vitamini

B ve C Vitamini

 C vitamini içerdiği protein lifleri yani kolojenler ve elastin yani bir protein türü sayesinde cildimizi güneş ışınlarından, hava kirliliğinden korumaktadır. Aynı zaman da bağışıklık sistemi içinde çok faydalı olan C vitamini cildimiz için de faydalıdır.

E vitamini

Güneş ışınlarının cildimize olan zararlı etkilerini azaltan E vitamini cilt kanserini de önleyen en önemli antioksidanlardan bir tanesidir. Özellikle A vitamini ile birlikte alındığında cilt kanseri riskini %70 oranında azalttığı görülmüştür. Ayrıca C vitamini ile kullanıldığında da güneşin zararlı ışınlarına karşı daha koruyucu olmaktadır.

E Vitamini

E Vitamini

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir