Çitlembik Nedir? Nerede Kullanılır?

Çitlembik nedir sorusu bilmeyenler tarafından merak edilen konulardan biridir. Çitlembik meyvesinin insan sağlığına pek çok faydası bulunur. Bunun yanında bu meyvenin yağı çıkarılarak bu şekilde de kullanılabilir. Tüm dünyada farklı türlerde 70 çitlembik türü bulunur. İçeriğindeki faydalı besinler nedeni ile insanların tüketmesi gereken meyvelerden biridir.

Çitlembik meyvesinin ismi yetiştiği çitlembik ağacından gelir. Çitlembik nedir sorusu bu şekilde açıklanabilir. Kahverengi renkleri olan bu meyve hem insanlar hem de hayvanlar tarafından tüketilen bir besindir. Çitlembik meyvesi halk arasında menengiç ismi ile de bilinir. Türlerine göre bu meyvenin değişik renkli çeşitleri de bulunur. Ülkemizde doğada çitlembik ağaçları görmek mümkündür.

Çitlembik Faydaları Nelerdir?

Çitlembik nedir sorusu kadar bu meyvenin faydaları da insanlar tarafından merak edilir. Ülkemizde pek çok yörede bu meyveye ve ağacına rastlamak mümkündür. Bunun yanında çitlembik meyvesinin pek çok faydası olduğu da bilinir. Karın ağrıları ve mide ağrılarına iyi gelmesi bilinen faydaları arasındadır.

Kilo almak isteyenler düzenli olarak tükettiklerinde diledikleri kiloya rahat bir şekilde ulaşabilirler. İştah açma özelliğinin yanında lezzetli olması nedeni ile de insanlar tarafından tüketilir. Çitlembik meyvesi öksürüğe, solunum rahatsızlıklarına da iyi gelir. Bunun dışında idrar söktürme ve idrar yolu enfeksiyonlarını giderme gibi özellikleri de bulunur.

Böbrek taşı bulunan kişiler düzenli olarak bu meyveyi tükettiklerinde böbrek taşlarından kurtulabilirler. Bu nedenle böbrek rahatsızlığı çekenler rahatlıkla bu meyveyi tüketebilir. Çitlembik meyvesi kurutulup ezme makinesinde öğütülerek menengiç kahvesi olarak da tüketilebilir. Sindirim sorunu ile mide problemlerine karşı da son derece faydalıdır.

Çitlembik Yağı Ne İşe Yarar?

Çitlembik, meyve olarak tüketilebileceği gibi bunun yanında yağı çıkarılarak da tüketilebilir. Yağlı tohumlarda olduğu gibi çitlembik meyvesinin yağını da soğuk pres makinelerinde çıkarmak mümkündür.

Çitlembik yağı çıkarıldıktan sonra süzme ve ayrıştırma işlemleri de yapılmalıdır. Bu işlemlerden sonra yağ çıkarma işlemleri tamamlanmış olur. Çitlembik yağı saç sağlığına olan faydaları ile bilinir. Şampuanların içerisine bu yağ damlatılarak kullanıldığında saçların çok daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Bunun yanında saç köklerinin güçlenmesini de sağlar. https://www.demirbasmakina.com/citlembik-nedir sitesinden çitlembik alabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir