Çocuğunuz Üstün Zekalı Mı?

Hep tartışma konusu olmuştur üstün zeka meselesi. Tabii her ebeveyn çocuğunun üstün zekalı olmasını, karnesini hep beş getirenlerden biri olmasını ister. Bunu anlamanın da bazı yolları var. Özellikle okul kayıt dönemlerinde ailelerin dilinde bu soru var. Çocuğun sahip olduğu birikim ve özellikler onun geleceğine bir ayna olacaktır. Bu özelliklerden yola çıkılarak tespit edilen karakter onun eğitiminde de belirleyici faktör olabilir.

çocuk

çocuk

Hayata Erken Başlarlar

Uzmanlara göre dil becerisi ve konuşma yeteneği üstün zeka da bir tespittir. Çocukların geneli düzgün konuşmaya, anlamaya ve yorumlamaya 2 yaşında ulaşırken üstün zekalı çocuklar bu aşamaya daha erken ulaşırlar. Hızlı konuşma ve karmaşık cümleleri doğru kurabilme durumu da bu tip çocuklarda erken görülen davranışlardandır.

çocuklar

çocuklar

Ona söylenen şeyleri hemen anlama ve peşinden yorumlama yapanlar, bunla ilgili hemen tamam demeden sorgulamaya giden çocuklar da bu kategoriye girer. Ayrıca bu tip çocuklar yine erken yaşlarda kendilerini keşfederler. Kendi kendilerine düşünür, hareket eder, kısa zamanlı plan kurar ve uygulamaya geçerler. Belirli bir yaşa kadar anneden babadan istenen bazı şeyleri çocuk erken yaşta kendisi yapmaya çalışır bu da üstün zeka da bir özgüven desteği örneğidir. Duygusal olarak nitelendirilen bu çocuklar aynı zamanda üretken ve fazlasıyla enerjik bir karaktere sahip olur. Bir an yerinde durmazlar. Sürekli konuşur ve öğrenmeye açık olurlar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir