Çocuklarda Bahar Alerjilerine Dikkat

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da çeşitli mevsimlerde alerjik şikâyetler görülebilmektedir. Bu alerjik etkilerin en çok görüldüğü dönem bahar ayları olmuştur. Çocuklarda burun akıntısı, hapşırma krizi ve kaşıntı en çok görülen alerjik şikâyetlerdir.  Alerjik nezle olarak ifade edilen bu durum kimi insanlarda yıl boyu sürerken, kimisindeyse mevsim boyu sürer.

 

Çocuklarda Bahar Alerjisi

Çocuklarda Bahar Alerjisi

Toz ve Hayvan Tüylerine Dikkat

Çiçek açmaları ve bazı ağaçlarda oluşan polen bu hafta hastalıkları daha da fazla tetikler. Bahar mevsiminde alerjik şikayetler, soğuk algınlığı ile karıştırılabilir. Alerji nezlenin en çok görüldüğü etken astım hastalığı ile birlikte görülebilmesidir. Bu alerjiye sahip olan çocuklar dışarıdaki polenin dışında, ev ortamındaki toz, hayvan tüyleri ve sigara dumanından uzak durmaları gerekmektedir.

Bahar Alerjileri

Bahar Alerjileri

İlaç tedavisinin yaygın olarak kullanıldığı bu tedavide bazen aşı kullanımı da görülmektedir. Alerjik şikâyetlerin en yaygın görülen sebepleri burun tıkanıklığı, öksürük nöbetleri olmuştur. Burun kaşıntısı da yine en çok görülen nedenlerden birisidir. Çocuklara yapılan testlerde alerjik durumların tespit edilmiş ise özellikle bahar aylarında çocukların daha dikkatli olması ve yeşil alanın yaygın olduğu yerlerde bulunmaması gerekir.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir