Çocuklarınıza Korona Virüsü Anlatmanın Yolları

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve çok kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs şüphesiz ki herkesin yaşamını etkiledi. Bu pandemi döneminde herkesin belli başlı kurallara dikkat etmesi gerektiği gibi çocuklarımızın da dikkat etmesi gerekmektedir. Bu noktada ebeveynlerin bu virüsü ve uyulması gereken kuralları çocuklarına anlatırken bazı noktalarda dikkat etmesi gerekmektedir. Çocuğunuzu aşırı endişelendirmeyecek bir şekilde ve en doğru şekilde açıklamanız herkes için en doğrusu olacaktır.

Hijyenin Önemini Anlatın

Küçük yaştaki çocuklar, öğrenme ve gelişme ihtiyacı duyduğundan dolayı genellikle etraflarındaki her şeye dokunmaya ve tanımaya çalışırlar fakat pandemi döneminde böyle bir şeyi yapmak çocuğunuzun sağlığını etkileyebilir. Bu yüzden çocuklarınıza uygun bir dille hijyenin ne kadar önemli olduğunu anlatmalısınız. Her gün belli başlı şeyleri yapmasını istediğinizde belli bir süre sonra bu artık bir alışkanlık haline gelecektir.

Haberlerden Bahsetmeyin

Korona virüs döneminde medyanın yanı sıra özellikle internette yalan yanlış haberler oldukça fazla. Bu haberleri gördüğünüzde yanınızda çocuğunuz varsa o haberden bahsetmemelisiniz. Çocuğunuz en ufak bir kötü haberden bile etkilenebilir ve bu durum korkutucu bir hale gelebilir. Öncelik çocuğunuzun bu dönemi rahatça antlatması olmalıdır.

Alınması Gereken Önemleri Anlatın

Korona virüs şimdilik çocuklar üzerinde çok etkili olmasa da hastalığın yayılması konusunda çocuklar önemli bir etkiye sahiptir. Çocuğunuzu yanınıza alıp belli başlı mesafe, hijyen, maske kullanımı gibi önlemlerden bahsetmeniz gerekir. Bu önlemleri anlatırken çok korkutucu bir şekilde anlatmamaya özen gösterin. Bu durum çocuğunuz korkmasını engelleyip bu önlemleri aldığında herhangi bir sıkıntı olmayacağını ve virüsü kontrol altına alabileceğini anlamasına olanak sağlar. Böylece çocuğunuz enfeksiyona karşı daha korunaklı bir hale gelecektir.

Tamamen Hareketsiz Kalmayın

Virüs döneminde tamamen evde kalmamız en doğrusudur fakat çocuğunuz bazı dönemlerde artık evde durmaktan sıkılacağı için çok sık olmasa da arada kısa bir yürüyüş veya arabayla gezme şeklinde ufak etkilnikler yapabilirsiniz. Çocuklar gezmeye ve yeni şeyler öğrenmeye açık bireylerdir. Tamamen evde kalmak çocuğunuz psikolojik olarak kötü etkileyebilir. Bu yüzden arada küçük kaçamaklar yapmak hem çocuğunuza hem de size iyi gelecektir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir