Domates Seracılığı

Ülkemizde tarım uzun yıllardan beri toplumumuz için en büyük geçim kaynaklarından biri halindedir. Türkiye’de tarım, ülkenin doğusundan batısına kadar her yerde yapılmaktadır. Her bölgesinde farklı bir tarım ürünü yetişebilmesi, Türkiye’yi çevre ülkelerden ayıran çok önemli bir özelliğidir.

Tarımın bu denli aktif olması ülkemizi ihracat anlamında da yükselişe geçirmiştir. Türkiye komşu ülkeler başta olmak üzere birçok ülkeye tarım ürünleri ihracatı yaparak ekonomik alanda gelişmektedir.

Ülkede Yaygın Tarımın Sebepleri

Ülkemiz toprak verimliliği açısından son derece şanslı bir bölgededir. Hemen hemen her tür bitkinin yetişebileceği toprak türleri, ülkede farklı bölgelerde dağılım gösterir. Bin yıllardan beri verimli topraklara sahip olmak, ülkenin en büyük şansıdır.

Bunun yanı sıra ülkenin coğrafi olarak orta kuşakta yer alması dört mevsimin birden yaşanmasına, yani hem yaz, hem kış hem de bahar tarımcılığının gelişmesini sağlar. Çok sert kışların yaşanmaması, Türkiye’de seracılığın da gelişmesine olanak tanır. Özellikle kış aylarında en çok ihtiyaç duyulan ve en çok tüketilen besin olan domates seracılığı yapılması, ülkeye kış aylarında da büyük katkı sağlar.

Seracılık Nedir ve Nasıl Yapılır

Seracılık kısaca bir bitkinin, mevsimi dışında bir zaman diliminde üretilmesi için gereken hava ve nem ortamının sağlanması demektir. Özellikle yaz besinleri için seracılık büyük önem taşır. Biber, domates, salatalık gibi yaz besinlerinin kış şartlarında açık tarlalarda üretimi mümkün değildir. Seracılık ile sert geçen kış aylarında dahi ürün yetiştirmek için ihtiyaç duyulan ortam hazırlanır ve ürün olabilecek en yüksek verim ile üretilir.

Gerek Türkiye’de gerek çevre ülkelerde en çok tüketilen besin domatestir. En çok ihracatı yapılan yaz besini olan domates diğer ülkelerde de oldukça rağbet görmektedir. Sabah kahvaltısından tüm ara öğünlere ve akşam yemeklerine kadar tüm öğünlerin hazırlanmasında, domatesin mutlak bir yeri vardır. Bu nedenle ülkede domates seracılığı ayrı bir önem taşımaktadır.

Domates Seracılığı İçin Gerekli Ekipmanlar

Diğer seracılık türleri ile aynı mantıkta ilerleyen domates seracılığında temel husus hava şartlarının iyileştirilmesine dayanır. Çok düşük sıcaklıklarda, keskin rüzgârlı, karlı ya da don olabilecek havalarda domates yetiştirebilmek mümkün değildir. Domates seracılığı hakkında tüm detaylar için https://www.ufuktarim.com/besleme-programlari/domates sitesini takip edebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir