Duygusal Değişikliklere Göre Artan Yeme İsteği

Bazı insanlar yaşadığı duygusal değişimlerle birlikte daha çok yemek yeme ihtiyacı duyabiliyor. Kimisinde tam tersi etki yapan duygusal değişimler çoğu kişide daha fazla yemek yeme davranışı olarak gözlenir. Birçok insan açlık hissetmese bile durduk yere bir şeyler yeme ihtiyacı duyabiliyor. Bizi yemek yemeye sevk eden belli başlı sebepler var. Özellikle öfke ve stresli zamanlarda insanlar daha çok yemeye yönelirler. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza duygusal yeme hakkında bazı bilgiler vermek istedik.

yeme isteği

Sürekli Yeme İsteğine Dur Deyin

Bu durum kesinlikle tedavi edilmelidir ve buna karşı belli başlı önlemler alınmalıdır. Aksi takdirde çok fazla kilo alma gibi durumlarda ortaya karşılaşabilirsiniz. Bu alışkanlıkla baş etmek için her şeyden önce kesinlikle bir farkındalık sahibi olmanız gerekir.

yeme bozukluğu

yeme bozukluğu

Sizi bu alışkanlığı iten davranışları tespit etmelisiniz. Bunun için bu problemi ortaya çıkartan, devam ettiren ve daha da arttıran faktörlerin bulmalısınız. Bunları bulduktan sonra kendinizi gözlemlemeye geçmelisiniz. Daha sonra negatif duyguları bastırma yerine  daha düzgün ve doğru şekilde ifade ederek bu duyguları yemek yemeyi yerine  başka alışkanlıklar edinerek yok etmeye çalışmalısınız.  Ayrıca çok yakınınızda kalorili olan hazır gıdalardan bulundurmalısınız.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir