E Devletten Emekliliğe Nasıl Bakılır?

Emekli olmayı bekleyen binlerce kişi ne zaman emekli olacağını merak ediyor. Bu sorunun cevabını merak edenler e-Devlet ve SGK üzerinden kolayca öğrenilebilir. Emeklilik yaşı hesaplama süreci sayesinde vatandaşlar, emekli maaşını hangi yaşta ve tarihte alabileceklerini anlayabilir. E-Devlet üzerinden sorgulamak için gerekli bilgileri girip pratik bilgiler ile birkaç adımda hızlı bir şekilde detaylarını öğrenebilirsiniz.

Başvuruda;  doğum tarihi, prim ödeme gün sayısı, cinsiyet ve 3600 gün içinde doldurulma tarihinin belirtilmesi istendiğinden, tüm bilgiler girildiğinde kişinin ne zaman emekli olacağı açıklanacaktır.

Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Kişinin yaşını hesaplamak için ihtiyaç duyduğu bilgiler şu şekildedir; cinsiyet bilgileri (kadın ve erkek için farklı emeklilik yaşlarından dolayı), maluliyet bilgileri, erken yaşlanma bilgileri, doğum tarihi, hizmet tarihi, SSK prim ödeme günleri, diğer fonlar (varsa), askerlik günleri, gerçek gün sayısı, yabancı tarihin gün sayısı (varsa) 3600 gün ile doldurulmalıdır. Bu bilgileri girdikten sonra ”Gönder” butonuna tıklarsanız sistem otomatik olarak kişinin ne zaman emekli olacağı bilgisini hesaplayacak ve sonucu size aktaracaktır.

Emeklilik

E Devlet Emeklilik Sorgulama İşlemi İçin Neler Yapılır?

Öncelikle en yakın PTT şubesinden bir e-Devlet şifresi almanız gerekir. PTT’ye gittiğinizde, TC kimlik numarası (nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet, evlilik cüzdanı, mavi kart, ikamet izni, hâkim ve savcı kimlik kartları, güncel olmayan (geçerli) çalışma izni) ile fotoğraflı bir kimliğin ibrazı üzerine alınabilir.

E Devlet Şifre Ücreti Ne Kadar?

Şifre ilk kez alındığında, PTT personeli size şifreyi mühürlü bir zarf içerisinde verecektir. PTT bu şifrenin satın alınması için 2 TL işlem ücreti almaktadır. İlk şifreden sonra PTT’den herhangi bir nedenle alınan her şifre için 4 TL ücret alınır. 15 yaş ve üzeri ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes şifre alabilir. Bu şifre ile her türlü e-Devlet sorgulamasını yapabilirsiniz.

4A Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sorgulamayı 4A emekliliği olarak yapmak istiyorsanız ’’https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu’’ sorgulama ekranından kimliği alınız ve hemen onaylamak için butona tıklayınız. Sonra kimliğinizi doğrulanabilmesi için TC kimlik numarası ve şifre girmeniz gerekmektedir. Bu sayede e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfada e-Devlet SSK emeklilik hizmeti detaylarını arayabilirsiniz.

4B Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet 4B (BAG-KUR) emeklilik sorusu sormak istiyorsanız ’’https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi’’ bilgi sorgulama ekranından kimliği kontrol edip ardından Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız. Sonra kimliğinizi doğrulanabilmesi için TC kimlik numarası ve şifre girmeniz gerekmektedir. Bu sayede e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfadan e-Devlet 4B emeklilik sorgulaması yapabilirsiniz.

4C Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet 4C (Emekli Sandığı) emeklilik sorgulamak isterseniz ‘’https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu’’ adresine giderek sorgulama ekranından kimliği alınız ve ardından Şimdi Doğrula’yı tıklayınız. Daha sonra kimliğinizi doğrulamak için TC Kimlik numaranızı ve şifrenizi girin. Bu sayede e-Devlet sistemine erişebilirsiniz. E-Devlet 4C emeklilik sorgulamasını açılan sayfadan yapabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir