Edirne’de Gezilecek Yerler

Osmanlı İmparatorluğu yüzlerce yıl dünyaya hükmetmiş ve bu süreç içerisinde farklı başkentleri kullanmıştır. Söğüt’te kurulan ve buradan dünyaya yayılan bu muhteşem devletin başkentlerinden bir tanesi de Edirne. Tarihe tanıklık etmiş harika şehirlerden bir tanesi olan Edirne’nin değeri maalesef yeteri kadar bilinmiyor. Biz de bunu fark eden kişiler için Edirnede gezilecek yerler konusunda bilgilendirici bir yazı hazırladık.

Edirne’de Gezilecek Yerler

Enez Kalesi

Edirne’nin kesinlikle gezilmesi gereken yerlerinin ilk sırasında Enez Kalesi’ne yer verdik. Kalenin ilk inşa edildiği tarihe dair kesin bir veri bulunmamakta. Ancak Bizans İmparatorluğu’ndan daha öncesinde dayandığına dair birkaç kanıt bulunuyor. Kalenin bazı kaynaklarda 6. yüzyılda restore edildiği belirtiliyor. Keşan bölgesinde yer alan bu kale kesinlikle ziyaret edilmeli.

Hıdırlık Tabyası

Tarih kitaplarımızda yüzlerce yıl öncesine dair çok sayıda bilgi yer almakta. Ancak söz konusu yakın tarih olduğundan aynı seviyede bilgi olduğunu söylemek çok kolay değil. Hıdırlık Tabyası yakın döneme ışık tutması sebebiyle Edirnede gezilecek yerler arasında yer alıyor. Balkan Savaş’ı sırasında bu nokta çok önemli bir karargâh olarak kullanılmış ve savaşa yön vermiştir.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Edirne’nin merkezinde bulunan Rüstem Paşa Kervansarayı Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Mimar Sinan tarafından, Rüstem Paşa’nın emriyle inşa edilen bu kervansarayda dikdörtgen avlular ve avluların çevresinde yer alan 2 katlı odalar oldukça dikkat çekici.

Meriç Köprüsü

Mecidiye ya da Meriç Köprüsü olarak anılan yapı Edirnede gezilecek yerler arasında yer almakta. Abdülmecit tarafından inşa edilen bu köprü 263 metre uzunluğunda. 13 tane ayağı ve bu 12 adet kemeri bulunan köprü o dönemin mimarisini sembolize eden yapılardan bir tanesi. Osmanlı’da kullanılan köprülerin en güzel örneklerinden bir tanesi olarak kabul ediliyor.

Sweti George Bulgar Kilisesi

1880 senesinde Edirne’nin Kıyık mevkiinde inşa edilen Sweti George Bulgar Kilisesi şehrin görülmesi gereken alanlarından bir tanesi. Geçmiş dönemde bu konumda yer alan bir kilisenin eserlerinin de sergilendiği Bulgar Kilisesi hala ibadete açık alanlardan bir tanesi. Sabah saat 10’dan sonra ziyaret etme şansınız olacak.

Selimiye Cami

Sizi biraz heyecanlandırmak için en harika yapıyı sona sakladık. Yapımına 1568 senesinde başlanan cami Mimar Sinan’ın en önemli eseri olarak gösterilir. Bu cami için “ustalık eserim” ifadesini kullanan Mimar Sinan caminin ne kadar önemli bir yapı olduğunu da kanıtlıyor. Cami yalnızca Edirnede gezilecek yerler arasında sayılamaz. Hayatınız boyunca kesinlikle görmeniz gereken yapılardan bir tanesi.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir