Elektronik Sigara Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son yıllarda, Avrupa’dan başlayıp ülkemize kadar yaygınlaşan ve en sık başvurulan sigara bırakma yöntemlerinden biri olarak kullanılan elektronik sigara, uzmanlar tarafından gerçek sigarayla aynı derece zararlı olduğu söylenilen bir alet. Bu yüzden sigarayı bıraktırmayı kolaylaştırsa da içerisindeki maddelerin herhangi bir zararı olmadığı inanışı tamamen yanlış olduğunda kullanılmaması gerekiyor.

elektronik sigara

elektronik sigara

Elektronik Sigara İle Sigarayı Bırakmak Mümkün mü?

Uzmanlar, elektronik sigaranın bir tedavi aracı olarak kullanılamayacağını ve sigarayla aynı zararlara sebep olduğunu belirtiyorlar. Hatta bazı kişiler, elektronik sigaranın insanlara sigarayı bıraktırmak değil; sigara bağımlılığını da devam ettirerek elektronik sigaranın da fazladan bir pazar geliri getirdiğini iddia ediyorlar.

Her şey bir kenara şu da bir gerçek ki, herkes olmasa da bazı kişiler elektronik sigara sayesinde sigarayı bırakabiliyorlar. Tabi ki en sağlıklısı kişinin kendi iradesiyle ve doğal yollardan bırakması. Fakat bunu yapamayanlar elektronik sigaranın verdiği hazla gerçek sigaradan zaman içerisinde vazgeçebiliyorlar. Burada önemli olan, tüketicinin elektronik sigaranın rahatlıklarından faydalanıp bunu bir alışkanlık haline getirmemesi ve en kısa sürede bu aletten de vazgeçebilmesi.

sigara

sigara

Ayrıca elektronik sigaranın hiçbir yerde yasaklı olmaması ve kullanıcılara daha çok rahatlık sağlaması, onu cezbedici kılan sebeplerden biri. Yine de her ne olursa olsun, elektronik de olsa içerisinde bulunan kimyasallar çok zararlı olduğu için sigara tüketiminin kesinlikle sonlandırılması gerekiyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir