Eleştiriyle Nasıl Baş Edilir?

Yeni bir güne hazır şekilde evden çıkarsınız ve diğer insanlar ile beraber olmaya başlarsınız. Tam bu sırada her şey planladığınız gibi giderken bazı insanların eleştirilerinin hedef noktası olursunuz ve sonuç olarak kendinizi başarısız ve küçümsenmiş hissetmeye başlayabilirsiniz.

suçluluk duygusu

suçluluk duygusu

Ufak bir hatanızdan dolayı kendinizi suçladığınız için günlerce bu hata üzerinde düşünmeye başlayabilir ve suçluluk duygusu yaşayabilirsiniz. Ancak eleştiri ile baş edebilirseniz, bu eleştirileri kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

eleştiri

eleştiri

Size yapılan eleştirileri önce sakin bir şekilde dinleyerek karşınızdaki insanın düşünce yapısını ve bakış açılarını anlamaya çalışın. Böylelikle kendinizi geliştirebileceğiniz bir noktanızı keşfedebilirsiniz.

Eleştiriyi İyi Yönde Alın

Kendinizi direk olarak savunmaya geçmek, belki de tamamen sizin yararınıza yapılan haklı bir eleştirinin değerlendirilememesine yol açabilir. Savunmaya geçmeden önce eleştiri üzerinde biraz düşünün.

kendini savunmak

kendini savunmak

Gerçekten hatalı olduğunuz bir konu hakkında eleştiri aldıysanız bu eleştiriyi mutlaka değerlendirin. Hatanızı anladığınız an eleştirileri de göz önünde bulundurarak bu hatanızı ortadan kaldırmaya çalışın. Suçluluk duygusu ile hareket etmeniz size yarar sağlayacak bir davranış değildir.

başarısızlık

başarısızlık

Son olarak başarısız olduğunuz konuların olabileceğini kabul edin ve mükemmel olduğunuzu düşünmekten vazgeçin. Her insan gibi siz de bir hataya imza atmış olabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir