En Yeni Yeşil Enerji Ayağınızın Altından Çıkabilir!

Spor yaptığınızda çok fazla kalori yakarsınız, ancak harcadığınız enerji, spor ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra faydalı olmaz. Yeni bir sürdürülebilir enerji teknolojisi, ayak basma gücünden yararlanarak elektrik üretiyor. Bu akıllı teknoloji sayesinde dünyadaki yayalar, ayak gücünü elektrik haline getiren ‘kinetik kaldırımlar’ sayesinde, yakında işe yürüyerek veya öğleden sonra egzersize çıkarak enerjiyi kolaylıkla üretebilirler.

Kinetik Kaldırım Nedir?

Londra merkezli bir elektronik şirketi, özel bir enerji toplama fayansı geliştirdi. % 95 geri dönüştürülmüş plastiklerden imal edilen ve üstünde adım atıldığında 5 mm bükülen 1 fayans devreye girdiğinde 8 vata kadar kinetik enerji yaratıyor. Yeterli derecede fayans ve yeterli basamak ile toplanan enerji, pillerde depolanacak ve sokak lambalarının veya diğer elektrikli parçaların güçlendirilmesine yardımcı olmak için kullanılacak.

enerji

enerji

Her fayans aynı zamanda, ayak sayısı ve üretilen enerji ile ilgili verileri iletmek için gücünün yalnızca % 1’ini kullanan benzersiz bir kablosuz iletişim teknolojisine de sahip. Bu, şehir yetkilileri ve işletme sahiplerinin, her bir bölgede kaç kişi geçtiğini görebileceği ve daha sonra bu enerjinin nasıl kullanılacağı konusunda akıllıca kararlar alabileceği anlamına geliyor.

Kinetik enerjiden yaralanan yeşil teknoloji, bazı önemli olaylarda zaten ortaya çıktı. Örneğin, geçen yıl İngiltere Olimpiyat Parkı’na giden yürüyüş yoluna 12 fayans yerleştirildi, olimpiyat süresince fayanslar enerjisini 12 milyondan fazla ayak gücünden çıkardı ve bir saat boyunca 10.000 cep telefonunu şarj etmeye yetecek kadar enerji üretti.

Şimdi, koşu ve yürüyüş yapmamız için çok önemli bir nedenimiz daha var. Teknoloji henüz çok yeni, ancak doğal kaynaklar azaldıkça ve enerji fiyatları yükseldikçe, yakında ayağımızdan gelen enerjiye kesinlikle ihtiyaç olacak.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir