Endorfin Hormon Hakkında Bilmediklerimiz

Endorfin hormonu herkesin bildiğin bir hormondur aslında. Evet endorfin mutluluk hormonu anlamını geliyor. Peki bu mutluluk hormonu hakkında neler biliyoruz?  Vücudun kendisince üretilen bu hormon aslında en güçlü uyuşturucu. Öyle ki bazı insanlarda endorfin bağımlılığı bile mevcut. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza endorfin ve bağımlılığı ile ilgili merak edilen bilgileri kısa ve öz bir şekilde paylaşacağız, mutlaka okumalısınız.

hormonların etkisi

hormonların etkisi

Endorfin Mutluluk Salgısı

Kuşkusuz gün mutluluk hayattan tat alabilmenin tek yoludur Eğer endorfin hiç olmasaydı yaşamak çok zor olabilirdi belki de. Mesela depresyonda olan kişilerin kendisini kötü hissetmesinin, özellikle de sabah saatlerinde daha karamsar olmalarının sebebi endorfin hormonunun sabah saatlerinde daha az salgılanmasındandır.

endorfin hormonu

endorfin hormonu

Endorfinde iki önemli etki vardır. Bunlardan birincisi haz, ikincisi ise ağrı kesici etkilerdir. Endorfinin fazlasını da zarar azı da zarardır. Mutluluk hormonunun ağrı kesici etkisi morfinin 30 katıdır. Doğum esnasında endorfinin ağrı kesici etkisi  ve yine endorfinin annelik hazzı etkisi ortaya çıkar. Son yıllarda oldukça sık tercih edilen akupunktur tedavisinde de aslında endorfin salınımı  kullanılıyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir