Ev Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev dekorasyonu son derece önemlidir. Evinize girdiğiniz anda sizi yansıtan ve huzur bulduğunuz eve sahip olmanız genel olarak da pozitif enerjinin yaşanmasına etki eder. Fakat ev dekorasyonu yaparken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Bu aşamada aydınlatmadan seçilen aksesuarlara ve mobilya yerleşimine kadar her bir detayı incelikle detaylandırmanız daha etkili bir dekorasyona sahip olmanızı sağlayacaktır. Dekorasyon uygulamalarınız öncesinde aşağıda yer alan kriterlere dikkat ederek buna göre çalışmaya yer açmanız önerilir.

Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

Ev dekorasyon uygulamasının gerçekleştirilmesinde gün ışığında dekorasyonun nasıl durduğundan ziyade akşamları yanı gün ışığının bulunmadığı zamanda nasıl durduğuna dikkat etmeniz gerekir. Hol ve antre aydınlatmalarından odaların aydınlatmalarına kadar her detaya önem vermeniz önerilir. Eğer evinizde aydınlatma ile ilgili bir tadilat yapamıyorsanız, lambader ve abajur gibi farklı aydınlatmalarda da yararlanabilirsiniz. Aydınlatma ışının genel olarak sarı ışık olması önerilmektedir. Fakat siz kendinizi beyaz ışıkta mutlu hissediyorsanız beyaz ışıkta kullanabilirsiniz.

Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Aksesuar Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Ev dekorasyon uygulamaların yapılmasında en çok önem verilmesi gereken durumlardan birisi de aksesuarlardır. Aksesuarlar dekorasyonun tamamlanması için önem taşımaktadır. İdeal aksesuar seçimlerine yer açarken abartıya kaçmak ise karmaşaya sebep olmaktadır. Bu neden ile az ama öz olan aksesuar tercihlerine yer vermeniz daha ayrıcalıklı ve avantajlı bir dekorasyon bütünlüğünü elde etmenize de destek olur.

Aksesuar seçimlerinizde yoğun olarak kullanılacak olan iki renk haricinde uyum sağlayan üçüncü renge yer açabilirsiniz. Sarı renk teması ile oluşturulan dekorasyonunuzda ikinci renginizi beyaz seçtiyseniz sonrasında aksesuar renginde ise yeşil renge ya da turuncu renge yer verebilirsiniz. Böylelikle hem renk bütünlüğü hem de dekorasyon uyumunun elde edilmesi sağlanmış olur.

Ev Dekorasyonunda Mobilya Seçimi ve Yerleşimine Dikkat

Ev dekorasyon uygulamalarında en önemli detay ise uygulamanın yapılacağı alana uygun olan mobilyanın seçilmesidir. Sadece ebat olarak değil aynı zamanda renk olarak da uyum sağlayacak seçim oldukça önem taşımaktadır. Küçük odalarda daha açık tonlara sahip olan mobilya seçimi ortamın daha geniş görünmesine etki ederken ferahlıkta kazandırır. Renk seçimlerinin yanı sıra mobilyaların ebatları da odanın daha ferah ve dekorasyonun daha ideal görünmesi için önemlidir. Tıkış tıkış duran mobilyalar dekorasyon uygulamanızda kötü bir görüntünün yaşanmasına sebep olacağı için önerilmez. Daha sade ve daha etkili olan mobilyalara yer vererek son derece hoş ve istenen dekorasyon stiline uygun bir alan yaratmanız mümkün olabilir.

Mobilyaların uygun ebat ve renklere sahip olmasının sonrasında ise oda içindeki yerleşimlerinde de ideal etkinin elde edilmesi için uygun pozisyonların hazırlanması gerekir. Bu aşamada ise deneme yanılmaları yaparak çözüm bulabilirsiniz. Kare ve dikdörtgen ya da farklı stile sahip olan oda dekorasyonlarında pencere kenarlarının açıkta bırakılması ise daha aktif ve daha enerjik bir alan yaratılmasında etkilidir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir