Gebelik Alerjisi ve Tanı Yöntemleri

Bazı kişilerde, gebelik esnasında alerjik durumlar ortaya çıkabilir. Genel olarak bu tür alerjik hastalıklar; ciltte kızarıklık, egzama, gözlerde batma gibi durumlar ile kendini gösterebilir. Bu tür alerjik durumlar, gebelikte alerji olarak da kendisini gösterir.

gebelik

gebelik

Kişinin belli bir şeye karşı alerjisi varsa, gebelikte görülen alerjik durumlarda olduğu gibi, alerjiye sebep olan neden ortadan kaldırılmalıdır.

Bazı insanların besinlere karşı alerjisi vardır. Bazı insanlar da belirli nesnelere karşı alerji duyarlar. Hamilelik esnasında bu durum, daha sıkıntılı bir hal almaya başlar.

Her anne adayının %20’lik bir kısmı, alerjik etkenlere maruz kalır. Bu durumun ana sebebi, bağışıklık sistemimizin dışarıdan gelen yabancı maddelere karşı aldığı savunma durumudur. Bu savunma durumu vücutta alerji olarak kendisini gösterir. Birçok kişide bu durum oluşmayabilir. Zaten alerji, vücudun savunma sisteminin aşırıya kaçması durumudur.

hamilelik

hamilelik

Gebelikte Alerji Tedavisi

Gebelikte alerji tedavisinin en önemli etkeni önlem almaktır. Vücutta alerjiye neden olan besinlerden gebelikte uzak durmak, alerjiyi önlemek için etkili bir yoldur. Gebe olan anne adayının, temiz havanın bol olduğu ortamlarda bulunması daha iyidir. Eğer kapalı bir ortamda ise, bu ortamın sık sık havalandırılması ve içeride bulunan toz ve maytlardan arındırılması gerekir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir