Gebelik Döneminde Sıkça Yaşanan Rahatsızlıklar

Gebelik döneminde birçok kadın olası görülen rahatsızlıkları yaşayabilir. Bu durum bazen normalken bazen de olumsuz sonuçlar doğurabilir.

hamilelik

hamilelik

En Sık Yaşanan Sorunlar

Gebelik döneminde hemen hemen her kadının yaşadığı durum kabızlık ve tuvalete çıkamama durumudur. Bu durumun sebebi, gebelik hormonlarıdır. Gebelik hormonları, sindirim sisteminde bulunan kasların gevşemesine neden olurlar. Bu gevşeme sonucunda ise, bağırsak hareketleri yavaşlar. Ayrıca, rahimin rektura baskı yapması sonucunda da kabızlık durumu görülür.

Diğer sık yaşanan bir sorun ise hemoroid problemidir. Hemoroid hastalığı gebe olmayan kadınlarda da görülebilirken gebelik döneminde olan kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır.  Özellikle sık sık kabız olma ve kişinin tuvaletini yaparken çok fazla zorlamasıyla oluşan hemoroid yaraları gittikçe büyür ve hatta ileride ameliyata bile sebep olabilir.

gebelik

gebelik

Aşerme gebe kalan kadınların hepsinde olan bir durumdur ve oldukça normal kabul edilir. Fakat bazen çok fazla aşerme, normal gıdaların dışındaki ürünlerin de tüketilmesine sebep olduğu için gebe kalan kişinin sağlığı için tehlikeli olabilmektedir.

Tükürük salgısının fazla olması da her anne adayında görülmese de bazılarında bu rahatsızlığa rastlanabilir.

Bulantı ve kusma durumu birçok hamile kadının yaşadığı bir problemdir ve hamilelik belirtisi olarak görülür. Özellikle sabah bulantıları, sıkça rastlanılan bir durumdur.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir