Gebelikte Bel Ağrılarından Kurtulmanın Yolları?

Birçok hamile kadın, özellikle gebeliğin ilerleyen zamanlarında sırt ve bel ağrıları ile karşılaşır. Normalde duygusal ve fiziksel değişimlerden dolayı bile zorlu bir dönem geçiren anne adayı, bir de sırt ağrıları yaşamaya başlayınca doğuma kadar olan dönem çekilmez bir hale gelebilir. Fakat hamilelik döneminde yaşanan bel ve sırt ağrılarından kurtulmak mümkündür.

bel ağrısı

bel ağrısı

Hamileliğin 3. ayından doğuma kadar olan süreçte kadınlarda, yalnızca doğum kanalında oluşan ağırlıktan dolayı bel ve boyun ağrıları görülürken, bazı durumlarda boyun ve bel fıtığı oluşumuna da rastlanır. Bu sebeple, öncelikle ağrıların çözümü için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bunun dışında yapılabilecekler ise şöyledir:

Günlük Hayatta Ağrılara Karşı Alınabilecek Önlemler

Hamilelik süresince çok oturmak iyi değildir. Günde en azından yarım saatlik bir yürüyüşe çıkılmalı ve kaslar rahatlatılmalıdır. Ayrıca her zaman dik durmak gerekir.

gebe

gebe

Çok fazla kilo alımı da vücudu ağırlaştıracağından, kemikleri gücü vücudu taşımak için yetersiz kalır ve bu da ağrılara sebep olur. Bu sebeple bu dönemde en fazla 8-12 kg alınması gerekir.

Yan yatarak uyumak, bel ve sırt ağrısı riskini azaltır. Bu yüzden bu dönemde de olabildiğince yan yatarak uyumak gerekir.

Ayakkabı seçimi de oldukça önemlidir. Çok düztabanlı veya topuklu ayakkabılar da vücudun dengesini ve duruşunu bozacağından ağrılara sebep olabilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir