Gebelikte Evcil Hayvanlar

Evlerinde kedi, köpek gibi evcil hayvan besleyenler sahip oldukları hayvanların aşılarını yaptırdıkları sürece sağlık açısından herhangi bir sorunla karşılaşmazlar. Ancak, hamilelik gibi hassas dönemlerden geçildiğinde evcil hayvanlar konusunda daha titiz davranmamız gerekir çünkü evlerde beslediğimiz kedi ve köpeklerden gelen son derece tehlikeli enfeksiyonlar vardır.

Ev Kedisi Olanlar İçin Risk Faktörleri

Örneğin evde beslenen kedilerden veya çiğ et tüketmek yoluyla bulaşan ve ‘toxoplazma’adı verilen parazit enfeksiyonu oldukça tehlikelidir. Bu enfeksiyona karşı önlem almak için kedinizin tüm aşılarını yaptırmış olmanız ve onu çiğ süt ve et tüketiminden uzak tutmanız gerekir. Eğer kedinizi hazır mamalarla besliyorsanız toxoplazma enfeksiyonunun bulaşma riski de oldukça düşüktür. Bu önlemlerin yanı sıra kedinize dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi sabunlu suyla yıkamalısınız.

kediler ve gebelik

kediler ve gebelik

Köpek Besleyenler İçin Risk Faktörleri

Evlerinde köpek besleyenler içinse, iki önemli risk faktörü vardır. Bu faktörler, kuduz ve hidatik kist hastalığıdır. Bu hastalıklardan korunmak için köpeğin bütün aşıları mutlaka tam olmalı ve hidatik kist ilaçlarını almış olmalıdır. Hidatik kist hastalığının vücudun çeşitli yerlerinde kist oluşturmasına karşın, bebek açısından hayati bir tehlike oluşturmaz.  Ayrıca köpek tüylerinin alerji yapma ihtimaline karşı da dikkatli olunmalıdır.Bunların yanı sıra evlerinde hangi türde olursa olsun evcil hayvanları besleyenlerin veterinere danışmalarında fayda vardır.

 

evcil hayvanlar

evcil hayvanlar

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir