Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Gerçek ile sahte bal arasındaki farkları nasıl anlayabiliriz. Balın orijinal olup olmadığını birkaç yöntemler kolayca öğrenebiliriz.

Sahte bal nasıl anlaşılır? Sofraların vazgeçilmezlerinden biri olan bal, insanlara şifa sunmaya devam ediyor. Piyasada her geçen gün üretimi artan sahte ballar sağlığımızı tehdit edebiliyor. Fakat birkaç yöntemle balın sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Her markette yer alan bal, sahte ballar nedeniyle insanların çekinmesine neden olabiliyor. Bu yazımızda gerçek bal ile sahte balı anlamanın yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Sahte Balı Anlamanın Yöntemleri Nelerdir?

Sektörde yapay tatlandırıcılar kullanılarak satışa sunulan balların sayısı her geçen gün artıyor. Gerçek balla sahte balın arasındaki farklı laboratuvarlarda yapılan analizlerle anlaşılıyor. Fakat evde uygulayacağınız birkaç yöntemle balın sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Gerçek balı sahtesinden ayırt etmek için neler yapılabilir?

Ambalajı İnceleyin

Marketlerde satın alacağınız balın üzerinde ‘Bal kodeksine uygundur’ ibaresine dikkat etmelisiniz. Ayrıca içindekiler bölümünde glikoz, glikoz şurubu ya da şeker gibi maddeler bulunuyorsa o bal katkı maddelidir.

Renk

Sahte balların genel olarak açık renktedir. Açık renk balları satın almamanızı tavsiye ediyoruz. Bununla beraber her koyu renge sahip balda gerçek değildir. Sahte bal üreticileri bazı katkı maddeleri ekleyerek balın rengini koyu hale getirebiliyor.

Koku

Gerçek balın kokusu yoktur. Balı kokladığınız zaman koku alabiliyorsanız katkı maddesi bulunduğundan bahsedebiliriz. Ancak bazı üreticiler katkı maddeleri kullanarak sahte balların kokusunu engelleyebilir.

Şekerlenme

Satın aldığınız bal şekerlenmeye başladıysa sahte olabilir.

Uzama

Gerçek balı kaşıkla aldığınız zaman belirli bir süre uzar. Sahte ballarda bu durum geçerli değildir.

Analiz Ettirmek

Balın sahte olup olmadığını anlamanın en etkili yöntemi laboratuvar ortamında analiz yapılmasıdır.

Ilık Su Deneyi

Ilık bir suya bir kaşık bal ekleyin. Gerçek bal çözünmeden kalacaktır.

Kağıt Havlu Deneyi

Balı kağıt havlunun üzerine koyduğunuz zaman havlu tarafından emilirse katkı maddesi bulunduğundan bahsedebiliriz.

Sağlığa yararları saymakla bitmeyen bal şifa dağıtmaya devam ediyor. Fakat günümüzde bazı bal üreticileri hileli balları piyasaya sürüyor. Bu durum sağlığımızın da bozulmasına neden oluyor. Gerçek balla sahte balı nasıl ayırt edebilirim? Bu konuda tüm detayları yazımızda sizlerle paylaştık.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir