Göz Kanlanmasına Ne Sebep Olur?

Her insanda görülebilmesi olası olan göz kanlanması sağlıksız bir görüntüye neden olduğu gibi gözlerde batmalar gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Bu durum bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Örneğin göz içi iltihaplanmasında gözlerde kızarıklıklar belirir. Bu hastalık zamanında tedavi edilmezse kalıcı görme kayıplarına yol açabilir. Göz kanlanmasının diğer bir nedeni ise mikrobik enfeksiyonlar olabilir. Bu nedenle kesinlikle bir göz doktoruna görünmek gerekir.

göz kanlanması

göz kanlanması

Bilgisayarda çalışırken, televizyon izlerken veya kitap okurken de göz kanlanması ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden ötürü oluşan göz kanamalarının önüne geçilebilir.

Günlük Yaşamda Göz Kanamasına Karşı Öneriler

Göz kanlanması; uzun süre bilgisayarda çalışmaktan, televizyon izlemekten ya a kitap okumaktan kaynaklanıyorsa, bu aktivitelere belirli sürelerde ara vermek iyi olur. Birkaç saatte bir 15-20 dakikalığına gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

göz hastalıkları

göz hastalıkları

Göz kuruması kanlanmaya neden olabilir. Bulunduğunuz ortamın biraz nemli olması gözlerinizin kurumasını zorlaştırır. Bunun yanı sıra düzenli olarak göz kırptığınızdan emin olmalısınız. Normalde birkaç saniyede bir gözler kırpılır. Daha az göz kırpmanız kanlanmaya neden olabilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir