Gözlük Çerçeveleri

Güneş gözlüğü olsun ya da olmasın, tüm gözlükler için tercih edilirken göz önünde bulundurulması gereken özellikler vardır. Dışarıdan bakılır, gözlük çok güzeldir, kullanan kişiye çok da yakışıyordur ancak aynı gözlüğü tercih ettiğinizde sizde aynı etkiyi uyandırmayabilir. Bu oldukça sık yanan bir durumdur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için gözlüğün modeli ve şıklığının yanında, yüz şekli ve gözlük çerçevesinin şekli, rengi gibi özellikler göz ardı edilmemelidir.

gözlük uyumu

gözlük uyumu

Gözlük Çerçeveleri Ve Yüz Şekilleri

Gözlük çerçevesi ve yüz uyumu önemlidir. Tercihlerde etkili olan bazı oranlar vardır.

Yuvarlak yüze sahip kişiler bir yanılgıya düşerek yuvarlak çerçeveli gözlüklerin daha iyi bir seçenek olduğunu düşünürler. Ancak doğru değildir, yuvarlak yüzlerde çene ve yanaklar dikkat çektiği için kare ya da düz çerçeveli gözlükler tercih edilmelidir.  Oval yüze sahip kişiler bu konuda en şanslılarıdır. Çünkü bu yüz şekli orantılı bir yapıya sahiptir, gözlükler genel yapısı itibariyle bir orantıya sahip olduğundan hemen her gözlük uygun olur. Üçgen yüzlere yuvarlak hatlı kalın ve geniş gözlükler uyum sağlıyor.

gözlük seçimi

gözlük seçimi

Dikkat edilmesi gereken nokta kaşlara uzak çerçevelerin tercih edilmemesidir. Kare yüzler çene ve elmacık kemikleri ile dikkat çeker. Bu görüntüyü kırmak isteyenler oval ve yuvarlak kıvrımlı gözlükleri tercih edebilirler. Gözlük seçimi konusunda en çok zorluk uzun yüze sahip kişilerce yaşanır. Burada dikkat edilmesi gereken de yine yüzün uzunluk ve genişliğine oranla küçük ve yuvarlak çerçevelerden kaçınılmalıdır. Geniş, oval seçimler gözlüğün şık görünmesini sağlayacaktır. Gözlük rengi tercih edilirken gözden kaçırılan bir ayrıntıdır ancak ten rengi dikkate alınmalıdır. Tene en çok uyum sağlayan renkteki gözlük çerçeveleri tercih edilmelidir ki gözlüğün modeli ortaya çıksın ve yüzde şıklığı belli olsun.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir