Grafik Tasarımı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir grafik tasarımın özgün ve yaratıcı bir süreçten geçmesi gerekir. Grafik tasarım kopya içeriklerinden oluşursa iyi bir grafik tasarımcı tarafından yapılmamış demektir. İyi bir grafik tasarımcı veya bir grafik tasarım ajansı tamamıyla özgün ve yaratıcı bir içerik sunar.

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım, metinlerin ve şekillerin içerdiği görsellerle biçim bulduğu bir düşünceyi anlatan ifadelerdir. İki boyutlu ve üç boyutlu olarak grafik tasarımları mevcuttur. Bir mesajı anlatmak, bir markayı akıllarda tutmak, bir şirkete yüz olmak gibi birçok anlamı var. Grafik tasarım, kendi içerisinde; logo, kartvizit, broşür, katalog, banner ve web sitesi gibi birçok alan barındırır. Bir logo tasarımcısı ile web site tasarımcısı aynı işte tamamıyla uzman olabilir; ancak yaratıcı bir süreci her zaman yakalayamayabilirler. Bu yüzden bu konuda seçeceğiniz firmalar önemli bir yer tutuyor.

grafikk tasarım

grafikk tasarım

 

Grafik Tasarım Ne Zaman Yaygınlaştı?

Grafik tasarım asıl olarak sanayileşme ile birlikte fotoğrafın keşfinden sonra yaygınlaşmaya başladı. Fotoğrafın afiş ile birleşmesi reklam araçları olarak kullanılmasından sonra grafik tasarım önemli yer edinmeye başladı. Reklam kısmı ise özellikle, gazetenin yaygınlaşması sonrası belirgin olmaya başlıyor. Bu tarihlerde reklam için ilk amatör grafik tasarımları yapılmaya başlandı.

Gazetelerle birlikte broşür ve kataloglar yaygınlaştı. Bu zamanda grafik tasarımcılar olmamasıyla birlikte bu işi ressamlar yapıyordu. Yani eski grafik tasarımcılar ressamlardır. Baskı tekniklerinin ilerlemesiyle birlikte tipografinin de önem kazanması sonucu grafik tasarımcılara ihtiyaç duyuldu. Sonrasında grafik tasarım resimden ayrı bir yere sahip oldu.

Tipografi Nedir?

Tipografiden bahsedildiğinden dolayı bilmeyenler için açıklamak yazıyı daha faydalı hale getirecektir. Tipografi, yunanca kökenli bir sözcüktür. Yazmak ve form kelimelerinden türetildi. Yunancada typographia diye geçiyor.  Yazı tipi, punto büyüklüğü, satır uzunluğu, satır arası boşluk gibi etkenlerin birleşmesi ile tipografinin temelleri oluşur. Tipografi reklam için önemli bir yere sahiptir. Reklamda ikna ediciliği, tipografi sağlıyor.

grafikk tasarım

grafikk tasarım

 

Markalar için Grafik Tasarım Konusunda Öneriler17

  • Bir firma veya şirketiniz varsa bahsedilen bilgilerle birlikte logo ve varsa ambleminizi değerlendirin. Eğer söz konusu mesajlar verilmiyor ve herhangi bir algı yaratmıyorsa yeni bir logo ve amblem şarttır.
  • Her şirketin ve firmanın grafik tasarım ürünlerine ihtiyacı vardır. Mutlaka bu konuda bütçe ayrılmalı markalaşma süreci yaratılmalıdır. Grafik tasarım bir markalaşma sürecinde etken bir konuma sahiptir.
  • Katalog, broşür ve logo gibi tasarımlar mutlaka yüksek çözünürlükte olması gerekir. Aynı zamanda bunların arşivlenmesi gerekir.
  • Bir grafik tasarım işi yaptırılacaksa özellikle bu konuda eğitim almış kişilerin olduğu şirketler ve firmalar tercih edilmelidir. Eğitim almış bir kişi, renklerin ne anlama geldiğinden tutun, tasarımın yaratacağı algıya kadar bilgisi ve görüşü vardır.
  • Tasarım beğenilmediyse, kesinlikle tekrar yapılmasını isteyiniz.
  • Bir grafik tasarım süreci her zaman uzun soluklu olmalıdır. Öncelikle tasarımla ilgili yaratıcı ve özgün düşünceler bulunması gerekir. Daha sonra bunu tasarıma dökmek gelir. Yani grafik tasarım sadece bilgisayar üzerinde yapılan çalışmalar değildir. Bu yüzden acele etmeyiniz.

İster kişisel ihtiyaçların için, ister firman için grafik tasarım hizmetleri ile hayalindeki çalışmaya sahip olabilirsin. Afiş tasarımlarından kartvizit tasarımlarına, logo tasarımlarından mimari çizimlere, illüstrasyon tasarımlarından web sitesi tasarımlarına kadar aradığın herşey SadeceOn’da! İhtiyacın olan tasarımı birbirinden yetenekli ve profesyonel tasarımcılardan, uygun fiyatlarla alabilirsin. Arama motorlarına grafik tasarımcı bul yazdığınızda karşınıza çıkan SadeceOn’da tasarımlar sadece 10 Liradan başlıyor!

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir