Günümüz Hastalığı Mide Yanması

Günümüzde stres ve yoğun iş temposunun yanı sıra sağlıksız beslenme sebebi ile birçok kişide mide rahatsızlığına rastlamak mümkün. Mide yanması şikayeti olan kişilerin ise azımsanmayacak kadar fazladır. Hareketsiz yaşam, dengesiz beslenme, sigara, alkol, midede biriken gaz yanmanın yaşanmasına sebep olan birkaç unsurdur.

mide sorunları

mide sorunları

Mide Yanmasına Çözüm

Öncelikle beslenme alışkanlığını düzene sokmak gazlı ya da baharatlı ve de acılı gıdalardan uzak kalmak gerekir. Bunun yanı sıra yürüyüş yapmak özellikle yeme sonrası son derece önemlidir.  Aşırı sıcak ya da soğuk besinlerden uzak durmak, bol bol su içmek de mide için gereklidir. Özellikle gaz sıkışması sonucunda oluşan yanma için yürüyüş son derece etkili olup aynı zamanda içilecek olan bitki çayları da rahatlatabiliyor.

mide yanması

mide yanması

Bitki çayı bulamadığınız ve yürüyüş yapamayacak durumdayım, dediğiniz anda ise limon ve su karışımı sizin için ideal çözümü sunacaktır. Limon yok ise bir tatlı kaşığına karbonat koyup ağzınıza attıktan sonra bol su için bu işlemde midenizde oluşan yanmaya etki edecektir. Bazı kişilerde oda sıcaklığında süt içmek de mide de oluşan rahatsızlığa çözüm sunabiliyor. Sizin için en uygun olan yöntemi bulduğunuz da işiniz kolaylaşacaktır. Fakat midenizde yanmanın beslenme biçiminizden olması durumunda bu değişimi yapmanız en kesin çözüme ulaşmanıza etki edecektir. Eğer yürüyüş imkanınız yok ise hafif egzersizleri evde de yapabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir