Hamilelik Döneminde Uygulanabilen Egzersizler

Hamilelik döneminde egzersiz sağlık açısından faydalıdır. Ancak gebeliğe bağlı olarak hassaslaşan durum göz önüne alındığında egzersiz konusuna temkinli yaklaşmak gerekiyor. Gebelikte fiziksel olarak zorlayan egzersiz türlerinden kaçınılmalıdır. Hamilelikte uygulanan egzersizler metabolizmayı güçlendirecek, kan dolaşımının ve solunum sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayacak türde ve kolay olmalıdır.

egzersiz

egzersiz

Bazı Faydalı Egzersizler

Yürüme ve hızlı yürüme hamilelikte uygulanabilecek en faydalı egzersizdir. Özellikle daha önce hiç egzersiz yapmamış bir hamile için en uygun egzersizdir. Daha önceden yapmış olanlar gebelik döneminde tempolu koşu yapabilirler. Koşu için uygun kıyafetler giyinmeye ve koşu yolunun düz ve rahat olmasına dikkat edilmelidir.

Hamilelikte pilates ve yoga yapmanın vücut sağlığına çok iyi geldiği ve özellikle solunum sistemini rahatlattığı biliniyor. Hamileliğe bağlı olarak denge sorunu olabilir buna dikkat edin. Hamileler için özel pilates ve yoga hareketleri var bunların içinden sizin için uygun olanları yapabilirsiniz.

egzersiz hareketi

egzersiz hareketi

Yüzme hamileler için çok faydalı bir egzersizdir. Suyun içinde hafifleyen vücut ve hareketleri aynı zamanda eğlenceli olur.

Hamileler egzersiz bisikleti ile havalandırması iyi olan bir odada egzersiz yapabilirler.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir