Hamilelikle Birlikte Değişen Hormonlar

Hamilelik bir kadının hayatında yaşadığı en özel deneyimdir. Yeryüzünde sadece kadınlara bahşedilmiş olan bu ayrıcalıklı durum beraberinde en özel ve eşsiz tecrübeleri de getiriyor. Bir kadının hamile olduğunu öğrendiği ve içinde bir can taşıdığını bildiği andan itibaren duyguları ile birlikte hayata bakışı da değişir.

gebelik

gebelik

Gebelerin Duygusallaşması Normaldir

Hamile kadınların genel olarak duygusal olduğunu hatta gebeliğinin ilerlemesi ile birlikte bu duygusallığın daha da arttığını söylemek mümkündür. Eşlerinin ya da çevrelerindeki insanların söylediği şeyleri zaman zaman yanlış anlayıp alınma durumları, en ufacık şeylere bile ağlayarak tepki göstermeleri gibi hormonal değişiklikler ile karşılaşılabiliyor. Böyle anlarda işin büyük kısmı beylere düşüyor. Eşlerinin geçici ama özel bir süreçten geçtiğini unutmadan onlara karşı hassas olmaları gerekir.

hamile kalmak

hamile kalmak

Doğumdan sonra bu aşırı hassasiyet durumu son bulacaktır ancak o gün gelene kadar anne adayının bu özel anlarına karşı çıkıp tepki göstermek yerine empati kurup onu anlamaya çalışmak eşlerin de hamilelik boyunca daha uyumlu bir süreç yaşamalarına yardımcı olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir