Hamilelikte Saç Boyatmanın Sakıncaları Nelerdir?

Hamilelik döneminde uygulanan saç boyaları çoğu zaman istenmeyen durumlara yol açabilir. Saç boyaları derinin içine nüfus edeceği için gebelikte bazı sorunlara neden olur. Kalıcı boya bebeğin bazı riskler taşımasına neden olur. Saç açıcı kullanmak ise riski iki katına çıkarıyor. Saç boyası içinde bulunan amonyak solunum yoluyla bile olsa bebeğin etkilenmesine sebebiyet veriyor.

gebelikte saç boyamak

gebelikte saç boyamak

Hamilelikte Yapılan Saç Boyasının Zararları

Saç boyası içinde bazı kimyasal maddeler bulunur ve bu durum bebek için zararlıdır. Gebeliğin ilk üç ayı boyunca saçlarınızı boyatmaktan kaçının. Saçlarınızı gebeliğin 4.ayından sonra boyatabilirsiniz. Organik, kimyasal madde içermeyen ve doğal boyaları tercih etmelisiniz.

Saç boyama işlemi sırasında saç boyası saçtaki deri yoluyla kana karışır. Kana karışması sonucunda bebekte ciddi hasarlara neden olabileceği için gebelikte saçların boyanması önerilmez. Kuaföre gitmek durumunda kalırsanız mutlaka havadar bir yere gidin. Kalıcı saç boyaları yerine bitkisel kökenli kınaları tercih edebilirsiniz.

hamilelikte saç boyatmak

hamilelikte saç boyatmak

Röfle işlemi saç uçlarına uygulandığı için hamilelikte güvenli kabul edilir. Röfle sırasında boya alüminyum folyo ile sarıldığı için gebelerin yaptırmasında bir sakınca görülmez. Amonyak içeren saç boyaları, saç bakı maskelerinden gebelik döneminde uzak kalmalısınız. Kuaförde çalışan hamile kadınlar ise daha dikkatli olmalı ve salonu düzenli olarak havalandırmalıdır.  Koruyucu kıyafet ile birlikte eldiven giyilmesi çok önemlidir. Saçlarınıza doğal işlemler yaptırdığınız zaman kendinizi ve bebeğinizi tehlikeye atmazsınız.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir