Hazımsızlık Nedenleri

Aşırı yemek yemek ya da dikkatsizce içmek hazımsızlık sorunları çoğu kişide yaratır. Dispepsi olarak tıp dilinde bilinir. Hazımsızlık tek başına bir rahatsızlık olarak görülmeyip altında birçok sorundan kaynaklanır. Mide çeperinde olan koruyucu tabakanın asit sonucu bozulması. Karnın üst kısmı ya da göğüste ağrılar belirir. Mide yanmalarından şikayetçi olurlar. Ağızda acı bir tat olduğu için bulantı, iştah kaybı yaşanır.

hazımsızlık

hazımsızlık

Hazımsızlık Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Öğünlerde aşırı yemek yemek. Hızlı ve düzensiz yeme şekli, Koşuşturma içinde olan kişilerin hızlı yemek yemesi nedenlerindendir. Yağlı gıdaları aşırı tüketmek özellikle mide sorunu şikâyetlerini artırır. Baharatlı yiyecekler ve soğan da hazımsızlığı tetikler. Kafeinli içecekler ve alkol aynı şekilde mide asidini artırır.

hazımsızlık sıkıntısı

hazımsızlık sıkıntısı

Stres, hamilelikte yaşanan hormonal değişimler özellikle hazımsızlığa neden olur. Kilo alımı, sigara içmek ve az hareket tetikler. Hazımsızlık bazı hastalıklara yol açar. Reflü, mide ülseri, safra kesesi rahatsızlıklar. Az ve sık yemelisiniz. Kahveden bir dönem uzaklaşmak mideyi rahatlatır. Sakin ortamda yemek yemeyi alışkanlık haline getirin.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir