Hiperemezis Nedir?

Bazı anne adayları hamilelik dönemlerinin ilk başında aşırı bulantı sıkıntısı ile karşı karşıya kalırlar. Aşırı bulantı genelde sabah ilk saatlerinde görülen bir sağlık sorunu olup hamiliğin ilk dört ayına kadar görülen bir sağlık problemidir. Hamilelik döneminde aşırı oranda görülen bulantı rahatsızlığı tıp dünyasında hiperemezis hastalığı olarak isimlendirilir.

gebelik

gebelik

Hiperemezis Tedavisi Nedir?

Anne adayında halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybına neden olan bu durum hastanın kan seviyesinde ki keton oranlarının da pozitif çıkmasına neden olur.  Bu durumda hasta birkaç gün süre ile hastane de tedavi edilerek keton seviyesi negatife düşene kadar serum tedavisi uygulanır. Anne adaylarının aşırı bulantı durumlarında kesinlik doktor bilgisi olmadan ilaç kullanmamaları gerekir.

hamilelik

hamilelik

İlk annelik deneyimi yaşayacak bayanlarda görülen hiperemezis probleminde anne adayı her kokuya karşı bulantı problemi ile karşı karşıya kalır, hatta kedi eşi veya çocuklarının kokusundan bile rahatsız olurlar. hiperemezis hastalığı yaşayan anne adayları taşıdıkları bebeklerinde sağlık probleminin oluşup oluşmadığı konusunda hep bir şüphe içerisindedir, ancak genel olarak bebeklerde ciddi problem görülmez.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir