İnternet Tabanlı 0850 li Numaralar Ne İşe Yarıyor?

İletişim sektöründe bir yenilik daha hayatımıza girdi ve 0850 ile kodu ile başlayan numaralar iyice yaygınlaşmaya başladı. Artık şirketlerin ve kurumların çağrı merkezleri de bu numaraları kullanmaya başladılar. Bu telefonların en önemli özelliği bir coğrafi konuma bağlı olmamalarıdır. Normal sabit telefonlarda bizi arayan numaraya bakıp alan kodunu gördüğümüzde nereden arandığımızı biliriz. Her şehre ait bir alan kodu vardır ve arayan telefonda bu koda bakarak hangi şehir olduğunu biliriz.

Ama 0850 li numaralar aradığında bunu anlamak mümkün değildir. Çünkü bu numaralar bir şehre bağlı olmayan ve sizinle gezebilen göçebe numaralardır. Diyelim ki İstanbul’da bu numarayı aldınız ve daha sonra Adana’ya taşındınız. Numaranızda alan kodu da dâhil olmak üzere bir değişiklik olmadan aynı numarayı kullanmaya devam edeceksiniz. Bu yüzden bu numaralar sabit telefonlarınızın sabit hatları durumundadır.

Bu numaralar sadece bizim ülkemize ait bir sistemdir ve BTK bu numaraları farklı iletişim şirketlerine tahsis etmekte, onlar da talep edenlerin kullanımına açmaktadır. Bu numaraları bireysel ya da kurumsal olarak kullanmak da mümkündür. Normal sabit hatlara göre daha ucuz olduğu için de artık kurumsal kullanımları da artmaktadır. 850 li hat almak için bir kurulum ya da abone ücreti ödenmemekte, sabit aylık ödemeleri olmamaktadır. Sadece konuştuğunuz kadar ödeme yapmaktasınız.

0850 li numaralar ile cep telefonunuzdan görüşme yaparsanız, cep telefonunuzda olan paketlerinizden sabit hat için belirlenmiş miktardan düşülmektedir. Paket ücretiniz bittiyse dakikası 9 kuruştan konuşma yapmaktasınız. Bu numaraları sabit telefonunuzdan ararsanız dakikası 5 kuruştan görüşme yapacaksınız. Sabit telefonlarınızla arama yaptığınızda ise dakikası 9 kuruştan görüşebilmektesiniz.

Bunun yanında aynı iletişim şirketinden hat alanlar kendi aralarında ücretsiz görüşebilmektedirler. Bu telefonların en güzel yanı ömür boyu size ait olmalarıdır. Özellikle firmalar bir yere taşındıklarında numaraları değişmekte ve bu da en azından belli bir süre iletişim konularında sıkıntı yaşamalarına neden olmaktadır. Ama size ait olan bu sabit ve değişmeyen numaralarla böyle bir sorun yaşanmayacaktır. Bu yüzden de firmalar bu hatlara geçmeye başlamışlardır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir