Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak rahatsızlığı tükürük bezleri üzerinde meydana gelen enfeksiyonlar sebebiyle tükürük bezlerinin şişerek rahatsızlık vermesidir. Tükürük bezlerinde meydana gelen bu şişlik genellikle kulağın alt kısımlarında ortaya çıkar.

Kabakulak genellikle 3 ile 6 yaş aralığındaki çocuklarda görülmektedir. Kabakulak belirtileri arasında ise; ateş, baş ağrıları, iştahsızlık, kulak bölgesinde şişlik, yemek yemede zorlanma ve boğazda ağrı bulunmaktadır.

kabakulak belirtileri

kabakulak belirtileri

Kabakulak Tedavisi Nedir?

Kabakulak tedavisi için evde hazırlayabileceğiniz pek çok farklı yöntemi deneyebilirsiniz. Sıcak su torbasına yerleştirdiğiniz ılık bir su ile şiş olan bölgeye ufak bir baskı uygulayabilirsiniz. Bu baskı sonrasında bir pamuğa birkaç damla papatya da damlatabilirsiniz.

Sirke içine koyacağınız fesleğeni birkaç gün boyunca bekletin. Bekleme süresi bittikten sonra ise hazırlamış olduğunuz bu karışımı çocuğunuzun kulağına günde 2 defa damlatın.

kabakulak

kabakulak

Mevsim şartları uygun ise ayva ile kabakulak tedavisi yapabilirsiniz. Ayvayı suda haşladıktan sonra ezin ve üzerine bal ile çavdar unu ekleyin. Bu malzemeleri yeteri kadar karıştırdıktan sonra ise çocuğunuzun kulak bölgesine bu karışımı sürerek streç film ya da tülbent ile bağlayın.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir