Karaciğerinizi Koruyun!

Karaciğer kendini yenilemenin yanında vücudun bir fabrikası gibi görev yapan son derece önemli bir organımızdır.  Fakat bu organ da oluşabilecek olan Zaralar maalesef kötü sonuçlar doğurup, ölüme sebep olabiliyor. Karaciğeri korumak oldukça kolaydır. Yapılması gerekten şeyler ise aslında günlük hayatta herkesin uygulaması gereken önemli detaylardır.

karaciğer

karaciğer

Karaciğeri Korumanın Yolları

  • Karaciğeri korumanın en önemli yolları sağlıklı beslenmek ve obeziteden korunmadan geçiyor. Zararlı maddeleri ve yağlı yiyeceklerin sürekli tüketilmesi ile ilk etapta karaciğer yağlanması oluşur. Bu yağlanma siroza kadar gidebilir.
  • Gereksiz ilaç alımında sakının. Özellikle ağrı kesicileri mümkün olduğu kadar az tüketmeye özen gösterin. Bu sayede hem böbrek hem mide hem de karaciğerinizi korursunuz.
karaciğerin önemi

karaciğerin önemi

  • Aşırı alkol tüketimi de karaciğere zarar veriyor. Özellikle karaciğer yağlanması ya da buna benzer hastalığı olanlar alkol kesinlikle kullanmaması gerekir.
  • Bulaşıcı hastalıklara karşı korunmanızda karaciğeriniz için son derece önem taşır. Manikür pedikür yaptırırken, diş muayenesinde, dövme yapımında tek kullanımlık malzeme kullanıldığına emin olun.
  • Egzersizi hayatınıza katın. Egzersiz yapmak stresi sizden uzaklaşırken karaciğerinize de iyi gelecektir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir