Kıskançlıktan Kurtulmanın Yolları

Kıskançlık… Ne büyük bir beladır başımıza! Sadece kıskanılan için değil, kıskanan kişi için de beladır aynı zamanda. Kıskanılan kişinin başı büyük derttedir, orası zaten başlı başına bir mesele. Peki ya kıskanan? Kıskançlık onun için de zordur elbette.

kıskançlık nasıl azaltılır

kıskançlık nasıl azaltılır

Sürekli sevdiği kişiyi başkalarıyla düşünür, sürekli onu korumaya çalışır, sürekli etrafındakileri gözetler vs. Bu durum ise zamanla psikolojik olarak yorar kıskanç kişiyi. Ve hatta psikolojik sorunların eşiğine bile gelebilir. Sevdiği ve kıskandığı kişiyle arası bile bozulabilir. Bu nedenle kıskançlığın fazlasından kurtulmak gerekir.

Kıskançlıktan Kurtulma Yolları Neler?

  • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin. Kıskandığınız kişi sizi seviyor ve aradığı özellikleri sizde bulmuş zaten. Başkalarıyla kendinizi kıyaslayarak, onları sevebilme ihtimalini düşünmeyin. Siz onun için başkaları gibi değilsiniz; en değerli kişisiniz. Kendinizi basitleştirmeyin!
  • Ondan sürekli sizinle ilgilenmesini beklemeyin. Sizin dışınızda ilgilenmek zorunda olduğu başka kişiler de var, bunu unutmayın! İş yerinde patronuyla, özel hayatında da annesi-babasıyla veya arkadaşlarıyla da ilgilenmek zorunda. Sizi aramıyor diye hemen başka şeyler düşünmeyin.
kıskançlık kavgaları

kıskançlık kavgaları

  • Partnerinizi arkadaşlarından dahi kıskanmaktan vazgeçin. Sadece sizinle vakit geçirmesi imkânsız. Sizden başka bir dünyası olduğunu da unutmayın. Onu kıskanmak yerine, arkadaşlarıyla vakit geçirmesine izin verin. Ve hatta siz de arkadaşlarınızla vakit geçirin ki, psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissedebilin.

Siz partnerinize güvendiğiniz sürece ve güvendiğinizi ona hissettirdiğiniz sürece, hiçbir sıkıntı olmayacaktır. İçiniz rahat olsun!

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir