Kolonya Kullanımının Önemi Nedir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona salgını ülkemizi de etkilemesi ile beraber özellikle kolonya kullanımında ve kolonya tüketiminde artış yaşandı. Türk kültüründe her daim yer alan kolonya artık sadece kültür aracı değil yanı zamanda virüsten korunma aracı olarak da yer almaya başladı. Uzmanlar ise kolonya kullanımında özellikle 80 dereceye sahip olan kullanıma yer verilmesini belirtiyor. Peki, 80 derece kolonya nedir?

80 Derece Kolonya Nedir?

Kolonya kullanımı korona salgını sonrasında ülkemizde oldukça arttı. Bu aşamada ise özellikle uzmanlar 80 derece alkol kullanımına yer açılmasını bildirmektedir. Peki, 80 derece alkol ne demektir?

Kolonyalardaki derecenin belirlenmesi aslında alkol derecesi ve alkol oranı ile ifade edilmektedir. Kolonyalar genellikle ya 70 ya da 80 derece olarak sunulur. Kolonyanın yüzde 80 ila 96’ sı etil alkol olup kalanı ise su ve esans içeriğine sahiptir. Kolonyalar güneşten uzak tutulmasının yanı sıra ağzının kapalı olması ile yaklaşık 5 yıllık bir raf ömrüne sahiptir.

Kolonyalar Mikropları Öldürür mü?

Kolonya kullanımı her ne kadar kültürümüzde var olsa da korona virüsü sonrasında uzman önerileri ile daha da arttı. Kolonya ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan birisi ise mikrop öldürüp öldürmediğine dair oldu. Kolonyaların anti bakteriyel içeriği sunduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olup özellikle grip gibi mikropların yayılmasının önüne geçmesinde de etkilidir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir