Kudret Narı Nedir?

Pek fazla kişi tarafından tanınmayan kudret narı aslında tımarcı özelliğe sahip bir bitkidir. Aslında bu bitkiyi başka isimlerle de tanıyor olabilirsiniz. Momordica, balsam apple, papara, charantina, acayip elma gibi isimlerle de biliniyor. Genel olarak evlerde yapılan şifalı ilaçlarda kullanılan bu tür zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılan bir bitki çeşididir.

kudret narı

kudret narı

İlk olarak Hindistan’da keşfedildiği sanılan bu bitki oradan daha sonraları Afrika’ya sonraları Türkiye’de Yalova ve Bursa’ya kadar getirilmiş. En verimli olduğu yer ise Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerler olarak görülüyor. Ayrıca kudret narının tohumlarından çıkarılan yağ ile macun yapılabiliniyor.

kudret narı nedir

kudret narı nedir

Kudret Narının Faydaları

İçerisinde bol miktarda E vitamini bulunduran kudret narı bu nedenle cildi besler ve oluşabilecek hastalıkların önüne geçer. Bağırsaklarımızın düzgün çalışmasına yardımcı olur. Hücrelerimizin yenilenmesine yardımcı olur. Lapası yapıldıktan sonra yaralara ya da yanıklara sürülmesi halinde iyileştirir. İltihapları kurutma özelliği vardır. Karaciğer hastalıklarına iyi gelir.

Ayrıca egzama ve sedefin tedavisinde kullanılabilir. En önemli özelliği ise mide ve bağırsak sisteminde oluşan rahatsızlıkların tümüne iyi gelir. Burada oluşabilecek rahatsızlıkların kesin çözümü olarak kullanılabilir.

kudret narı faydaları

kudret narı faydaları

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir