Kuruyan Ciltleri Canlandırmak için İpuçları

Kış ayında cilt, soğuğa ve rüzgara maruz kaldığı için çabuk kurur ve yıpranır. Kaloriferlerin havayı kurutucu etkisiyle cilt daha da çok tahriş olur. Aşırı sıcak suyla duş almak özellikle cildi kuruttuğu gibi kırışıklıklara da davetiye çıkarır. Aşırı kuru olan cilt hem yaşlı görünür hem de bazı cilt hastalıklarına neden olur.

kuru cilt

kuru cilt

Kuruyan Cilt Nasıl Canlanır?

Yaz ve kış ayında suyu kesinlikle yanınızdan ayırmayın ve günde sekiz bardak su için. Duş alma sürenizi kısa turun ve ılık su ile duş alın. Banyodan çıkar çıkmaz, yüzünüz nemliyken hemen nemlendiriciyi cildinize sürün. Sabundan uzak durun. Sabun yerine PH değeri 5,5 olan temizleyici kullanın.

Cildiniz kuru olduğu için daha fazla nemlendirin. Zeytinyağı içeren kremler kullanın ve zeytinyağını haftada bir yüzünüze sürün. Peeling ve keseden uzak durun.

kuruyan cilt

kuruyan cilt

İlerleyen yaşlarda cilt esnekliğini kaybettiği için peeling ciltte tahriş yapar ve kurutur. Pelling yerine yüzünüzü maden suyu ile temizleyin.

Meyve sebze tüketimine ağırlık verin. Cildinizin ihtiyacı olan C vitamini kış aylarında bolca tüketin. Yaz ayında da C vitamini ağırlıklı sebzeleri tüketmeye özen gösterin. Sabah ve akşam olmak üzere cildinizi düzenli olarak nemlendirin. Soğuk ve rüzgarlı havalarda ise yüzünüzü örterek çıkın ve çıkmadan önce cildinize vazelin uygulayın. Yüz bölgenizle beraber boyun ve göğüs dekoltenize de gerekli uygulamaları yapın.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir