Kutup Işıkları En İyi Hangi Şehirden İzlenir?

İnsanları büyüleyen ve inanılmaz güzelliğin gökyüzünde canlandığı kutup ışıkları son derece ilginç bir doğa olayıdır. Bu inanılmaz ve son derece güzel olan doğa olayını izlemek ise son derece keyifli olmalı.

Kutup ışıkları hem güney yarım kürede hem de kuzey yarım küre de izlenebiliyor. Kuzey yarım kürede oluşup kendine hayran bırakan ışık dansına “ Aurora Borealis “ adı veriliyor. Güney yarım küredeki ışık dansına ise  “ Aurora Austrails ” adı verilmiş.

kuzey ışıkları

kuzey ışıkları

Güney kutup noktası kuzey kutup noktasına göre daha az yaşam alanı olan bir yer olduğu için bu alanda ışık dansını görüntüleme olasılığı oldukça azdır. Bu sebepten dolayı genel olarak kuzey kutup noktasında bulunan yerlerde daha sık rastlanma olasılığı vardır.

Kutup ışıklarını en net ve en güzel nerede görürüm diyorsanız size Kuzey Grönland da yer alan Aurora Oval adlı bölge önerilir. Bunun yanı sıra kuzey Sibirya da yıl boyunca izlenebiliyor. Aynı zamanda İskandinavya, Kuzey Amerika’nın Kuzeyi, İzlanda da kutup ışıkları izlenebilir.

kuzey ışıkları norveç

kuzey ışıkları norveç

Ne zaman, Nerede Görülür?

Kutup ışıklarına rastlanma oranı farklı zamanlarda olabiliyor. Gecenin zifiri karanlık olması ya da gündüz ise havanın açık olması ışıkların net görülmesi için şansınızı artırıyor. Yapılan araştırmalara ve istatik sonuçlarına bakıldığında kutup ışıkları en çok 23 Eylül ile 21 Mart tarihlerinde görülmesi daha mümkündür.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir