Makat Kaşıntısı Nedenleri ve Çözüm Yolları

Tıpta adı ‘pruritus’ olarak bilinen makat kaşıntısı kadın ve erkekte farklı nedenlerden oluşabilir. Parazit, cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar ve ishal ya da kabızlık neden olabilir. Mantar ve enfeksiyonlar kaşıntı sebepleridir.

makat

makat

Makat Kaşıntısı İçin Doğal Çözümler

Bir su bardağına 2 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin ve sabahları için. Elma sirkesi bedenin alkalize haline gelmesine de yardımcı olur. Küvet içine elma sirkesi ekleyin ve bu suda 20 dakika bekleyin. Sarımsak aynı şekilde anal kaşıntı tedavisinde kullanılır. Bir hafta boyunca düzenli olarak 2 diş sarımsak tüketin.

kaşıntı kremi

kaşıntı kremi

Hindistan cevizi yağı da aynı şekilde anal kaşıntı için tedavi yoludur. Bağırsak solucanlarından da sizleri kurtarır. Hindistan cevizi yağını her gün 1 çorba kaşığı kadar tüketin. Makat bölgenize Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Aloer vera kaşıntı tedavisinde önemli bir jeldir. Jeli bir pamuğa dökün ve makat bölgenizi silin. Yulaf ezmesi de aynı şekilde kaşıntılı ve iltihaplı olan durumlarda iyileştirici etkiye sahiptir. Küvet içine 1 su bardağı yulaf ezmesi katın ve 20 dakika bu suda dinlenin. Kaşıntı olan yerlere yoğurt sürebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir