Masa Tenisi Araçları

Masa tenisi her şeyden önce tenis gibi kibar bir spordur. Boks, güreş ya da boğa güreşi gibi içeriğinde şiddet barındırmaz. Kadın, erkek , genç, yaşlı her yaştan insanın oynayabileceği eğlenceli bir spordur. Pin pon toplarının zıp zıp zıplaması bu oyunu eğlenceli kılan unsurların başında gelir. Bu bakımdan özellikle çocuklar masa tenisi oynamayı çok severler. Bu bakımdan aile fertleriyle birlikte ikili ve dörtlü maçlar yapabilirsiniz. Eşiniz ve çocuklarınızla keyifli ve heyecanlı dakikalar yaşayabilir, sürekli koştuğunuz için de kolayca kilo verebilirsiniz.

 

Masa Tenisi Ekipmanları

Masa tenisi sporu ekipmanları dikdörtgen fileli bir masa ve raketlerle pin pon toplarından oluşur. Masa tenisi masası  dikdörtgen şeklinde 9 ayaklı (uzun) ya da 5 ayaklıdır. Tam ortasında bir ağ bulunur. Yerden yüksekliğinin ise 76 cm olması gerekir. Masa yüzeyinin koyu renkte olmasına dikkat edin. Yan çizgileri de 2 cm olmalı. 30 cm ‘den bırakılan bir topun  23 cm zıpladığı bir masa tenisi masası yüzeyi pütürlü olmamalıdır. Masa ITTF onaylı maç masası ve dışarı masası olarak kendi içinde farklılık gösterir. Çin, masa tenisi sporunda dünyada önde gelmektedir.

Türkiye’de Masa Tenisi

Masa tenisi sporu  Türkiye’ye  ilk olarak 1920’li yıllarda Robert Kolej aracılığıyla  geldi. Daha sonra 1930 yılında İstanbul’da bir masa tenisi şampiyonası yapılmış ve bu sporun gittikçe yaygınlaşması üzerine 1966 yılında masa tenisi federasyonu kurulmuştur.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir